pondělí 2. března 2009
Koncert Alice in Chains
Ale byl jsem koupit kureci drumsticky, ktery sem pozapomnel v zapnuty troube
a sel do prace. Nanestesti nikdo nebyl doma, aby zastavil hromadnou kremaci/exekuci
kokroucu.
Svet kolem mne leti rychlosti neceho leticiho. Jakobych nekdy stal a jenom pozoroval ten mumraj kolem sebe. Nekdy zase letim trochu rychlejc nez on, a tak mi najednou
zasejc prijde ze jsou v takovym tom klidku lidi kolem a jenom ja ze plasim. Ze nejedu "no worries"
style. Ae snazim se a pozvolna delam progres.
Jaxem nekde cet - mysl je s "konanim" jiste propojena, ale obcas mi prijde (teda vlastne spis furt), ze mysl jede neustaly monolog/dialog, spousti zpravidla hnedle po probuzeni.
Musim tohle, co udelam prvni, aby bylo volno v koupelne, jestli stihnu nakoupit este pred praci,,, zkratka tohle a podobny hovna.
A mysl takhle hluci a huci.. Kdo je ale ten, kdo vybere tu ci onu myslenku, oznaci ji za "dobrou" nebo "spatnou" (a na zaklade ceho?) a jedna podle ni/realizuje ji?
Jakobych poslouchal radio a zaslechl-li neco zajimaveho, zapsal si to, nebo zvysil pozornost, nebo na to nejak reagoval,.Ale vypnout ho, heh ?!
Ta mysl je jako to radio. Jako komercni radio. 99,8FM. Neustaly proud aktivit, spousta braku, REKLAMY, semtam neco zajimaveho.
Ucim se ladit. Ucim se zen.
Taky sem slozil basen:
Flying foxes
Fucking pizza boxes
Pilling up everywhere
No place for us
For greasy guys
Fuck off!!
Jo jo, ja vim, Whitman muze tise zavidet.
Nebudu to raci publikovat, nechci pak bejt furt sledovanej
paparazzima.
Okay, sem si tady tak trochu zafilosoval. Muzu si to este dovolit.
pátek 23. ledna 2009
Doughboy
Zatim ma 3 pobocky - Newtown, Kings cross a Bondi. A kam dali mne nejvic?
No jasny ze na Zizkov - Kings cross! Zatim delam drivera a dratenku - tu teda
nastesti min, pac bejvam v ulicich busy. Ehm, vetsinou hledanim fiktivnich adres.
Obcas (tak asi kazdej den) se totiz stane, ze nejakym +- vysvetlitelnym zpusobem se treba z "49 Boundary road" stane "150 Bourke street", nebo "Pitt street" v Surry hills je najednou "Ocean stree" v Double bay, etc. Coz se ae ja dozvim jakozto posledni. E.
Uz tak 3 tydny sam sebe presvedcuju, ze si vezmu mapu, ae naak to nevychazi.
Moje prace vipada (a tady zamerne mrvim cestinu) tak, ze vezu od 1 do 5 pizz
tak na 3 ruzna mista v "blizkem" okoli shopu. Coz je ftipny eufemismus pro realitu.
Fpraxi je to totiz tak, ze naberu deliveries a kouknu do nastenne mapy v shopu a snazim se zapamatovat, kde ta mista sou (nakytky seru). Hehe, coz vede k psychologickemu fenomenu znamemu pod pojmem "transakcni chaos" - tedy zpracovavani, uchovavani a vyhodnocovani nekolika informaci najednou, kdyz vam z traye pada jidlo z motorky a jezdite v pratelsky zvajitich castech ulic s hrejivym napisem "no entry". Kdyz uz teda nekdy kyzeny spot nakonec najdu a zaparkuju pod nemene prejici ceduli "no parking at all times", s dodatkem "vehicle will be towed at owner expense", nastava dalsi faze.
A ta nejni o nic lehci. Najit spot je okay, ale to nesmite byt v suburbech jako treba Paddington, se spoustou propletenych residential units a crooked obscure lanes. Pac v techdle ctvrtich funguje asi tak kazdy treti intercom. To pak boucham na dvere, volam do Queenslandu a cesky fuckuju na okolni popelnice, kocky a nocni alternativce s nejednim pohlavim.
Dalsi kapitola jsou cisla domu a jmena ulic. V Evrope jsme zvykli mit pekne oznacene ulice a domy, pouzivame cisla. Ne vsak tady. Tady je treba rada domu, zacina cislem 7, pokracuje 9,11, pak 17-25, pak je park, jina ulice, krizovatka, benzinkaloadingdocksroundabouts*-/&&^^$%$. Aby se ftom gps vyznal. Abych nebyl pes, je fakt ze kolikrat v noci je to - i nekdy existujici cislo v ty rychlosti "jenom" blbe videt. Ae jenom nekdy. Nenene, co to kecam, tovize je to jejich chyba !
Uz sem zvladnul snist celou pizzu po ceste domu na skutru, vzdycky na semaforech a ztratit delivery po ceste (teda ztratit - vyklopit a pak najit, dorucit, vypnout telefon a ujizdet rychle pryc)
Taky se mi tim drobatko zmenil zivotni styl. Domu chodim kolem pulnoci, vecerim v pul jedny extra large pizzu s feferonkama a fstavam v 9, abych moh jit do skoly. Asi to nebude upe to nejlepci ne zaludek, ae jidlo zadaco ;-)
Abych taky vyblil neco jinyho tak tady v Sydny je oproti lonsku konecne leto. Uz tak 2-3 mesice je prum. teplota kolem 30, minulej tejden tady bylo 42, coz uz je i na me moc. Zacal sem hrat na sago, coz mne zatim bavi a prvne sem spad ze skutra, navic s tim pucenym sagem v hodnote $1650. Nastesti sem si nic nezlomil, jenom sedrel/narazil zebro a nohu a nastesti motorka jezdi a sago hraje. Bylo v pevnym kejsu. Jenom ma trochu ohnutou oktavovou klapku, takze ho bude muset nejspis fixnout nakej doktor Sax.
pátek 2. ledna 2009
Vanoce a novej rok
mi ozdobene palmy a Santa klaus v zabkach evokuje stredoebropskou vanocni atmosferu
prosincoveho staromaku. Jagby ne ?!
Takze tady mame male hodnoceni - jak ja je nemam rad - pripominaji mi casy budovani lepsich zitrku, ktere jsem nezazil.
Jeste k tem Vanocum. Krome klimaticke podobnosti (30 ve stinu) maj australske Vanoce dalsi specifika. Kuprikladu kapr tady Vanoce celkem taky odsere.
Od nas znam kapra jako svatecni veceri, mozna tu nejsvatecnejsi v nasem religioznim state. Tady je kapr ta nejplevelnejsi ryba. V zakone je stanoveno, ze pokud kapra chytnete, nesmite ho vratit zpatky do vody, ale musite ho nechat chcipnout na sousi.
Pokuta je $500, coz je asi 3krat tolik nez jizda mhd nacerno.
O tom, ze by ho nekdo jedl, jsem slysel zatim jednou, a to navic od omitkare Tondy, ktery je z Moravy.
Heh.
Takze Stedry vecer, jsem stravil nejprve veceri u Saudsko-Arabskych znamych, kde jsme
salat vystridali ryzi a rybu kurakem a lambem. Asi tak kolem 1 rano jsem nase mile pratele opustil, protoze hladina tetrahydrocannabinolu (thc) stoupla nad komunikaci-umoznujici mez. Takze sem rek Haleyku salam, sana sahida, coz je neco jako happy new year a zmizel.
Dalsi destinaci byla japonska Vanocni party u kamose Takumiho ve Star city (takova ohyzdna budova kasina na Darling harbour). Pozval mne, a pozvani se neodmita, navic jsem nechtel dostat katanou..
Vejdu tam a iauugh! Vsude na zemi balonky, a asi 30 japonek, tak 20 japoncu, jeden Kiwi a ja. Takze to bylo celkem cool.
Co je zajimavy - japonci slavi Vanoce tak, ze na stedry vecer jsou s prateli a pari, normalne ve 12 otviraj sano a odpocitavaj pulnoc! Naopak na silvestra jsou v rodinnem kruhu a slavi ho privatne ;-)
Presne naopak nez u nas. Hehe, vetsina japonek si mysli, ze mam umely vlasy, takze ja jim na to, ze mam od babicky pujceny natacky a ze si je vzdycky vecer pred spanim dam na hlavu.
Coz je sice sranda, jak tomu veri, ale oni proste veri vsemu, co jim reknete, nacez se pak porad hihnaj. To vas chvili bavi, ale pak jsem se zacal nudit, taxem vypad ven.
No a novy rok? Ten jsem stravil zas mezi Arabama, ozikama a kiwies, v tom Haithamovym byte v Redfernu.
Tento rok jsem se necitil jako stado , honeny v ohratce hermeticky uzavrenym City, tak jako 1,5 milionu turistu, kteri sem kazdorocne prijedou na leto. A tak jako
minuly silvestr. Takze jsme meli halal na strese, coz bylo taky fpoho.
Salam haleyku
pátek 12. prosince 2008
Pristav - internet stredoveku
Te starsi rozhodne nepolichotilo, ze jsem ji povazoval za mamu jeji segry (!), pricemz vsak byla jenom o 2 roky starsi. No jo, na komplimenty si teda fuckt potrpim.
Z gargantuovskych repracku meeho laptopiku se line Coltranova moderna a do dnesniho dne se squele hodi. Kapky deste bicuji zapraskane okno tohodle kensingtonskyho doupete
v mistnosti, ktera ma byt asi obyvakem. Opiatove smycky mollovych interzon homme fatalle z New Yorku, tady, za timhle oknem, mezi indonezskymi jidelnami a bazary ojetych pneumatik.
Zitra ma byt ale 35, cimz se stvrzuje alfa-omega sydneyskeho jara - jeden den Galway, druhy den Bahrajn. Jestli v zime prijde jeste Vostok, tak to bude uz ten nejdefinitivnejsi dukaz globalniho oteplovani.
Jaxem tady pokrocil? Teda zatim este porad dotuju jednoho buildera - porad mi dluzi peknejch par tisicovek, nastesti uz jsem mirne priopily vanilkovym rohlickem - almuzny, co mi po ceste plne tunelu, sempertin a zakrutu privandrovala na ucet.
Ale chci se teda uz vozrat, pak vystrizlivet a zustat abstinentem ;-)
Jedna vec na praci zadarmo je pozitivni - jste zamestnani. Myslim tim hlavou. Neco delate. Sice se prace poslednich dni da prirovnat - jak rika muj kamarad - ke gulagu, ae nemyslite. Neska mam kuprikladu jeden den volna po asi 2 mesicich, jakoze odpocivam, ae mysl se plni.
Diggers tvrdej chleba maj, diggers zadarmo makaj.
Jak jsem kdysi davno cetl - lidska mysl je jako zarovka - kdyz rozbijem sklo - vakkum se vytrati a zbyly obsah se plni vzduchem. Priroda se boji prazdnoty. Proto nam nadelila mysl, ktera od probuzeni otravuje a zamestnava nase mozky externimi nesmysly?
Kdovi, ale zacinam se trochu zabyvat Zenem, coz je mimochodem celkem husty.
Tenhle prispevek se trochu lisi od tech ostatnich - proste tady cakam asociacema, co mi ta mysl zrovna hazi pod prsty a kery prostrednictvim kolaze tlacitek leju do eteru internetu - pristavu stredoveku.
Neska to nejni lodni denik.
Nejak mne prestaly bavit korejky. Trochu prestavam byt vyplesklej z Asie, proste je "toho" moc. Neni to nejake nepratelstvi. Proste je to uvedomneni, ze jsme proste kurefsky vzdaleni. Ale to je pocit a postreh, kerej mam TED. Za chvili to muze bejt jinak.
Nebo taky ne
sobota 8. listopadu 2008
Jebe mi
Poslednich par tydnu ziju ve stavu "fucken busy", kdy si pripadam jaksi oddelene od sveho tela. Prace 60 hodin tydne, vecerni skoly, parties do noci a ktomu jeste korejka.
O prani a vareni nemluvim. Inu zivot na plazi. Nestezuju si, nemyslim, proste ted nak jedu.
S toho by se jeden posral. Ale ja to spis vsechno spalim.
Doufam, ze mne zadnej dobrak nenaprasi na imigracnim, pac dovolenou normu 20ti hodin prekracuju trikrat. Ale strach nemam. Vzdyt my cesi jsme poctivi, nezavidime a naudavame, none?
Jeste ze australskej goverment zrusil $1000 odmenu pro praskace. No fuckt - nekoho ste naprasili, ze moc maka, jeho deportovali overseas a vam na ucet naskocil litr.
Cool.
Uz se mi dvakrat v poslednim tydnu stalo, ze jsem si byl "vyzvednout" prachy v bankomatu, samozrejme s vypisem, kterej jsem si vzal a prachy tam nechal. Celkem $120. Inu stane se.
Sanzim se - ovlivnen zenovou "secret path" Paula Bruntona zit oddelene od externiho sveta a vlastni mysli, bez uziti ilegalnich substanci. Chodim k vietnamcum v cinsky ctvri pro caj, kopny tam obcas redbulla, kofeinovy pastilky "No doze" a kafe, coz ale vim ze je shit.
Tenhle vikend restuju. Pripadam si trochu jako Raskolnikov z Dostojevskeho "Zlocinu a trestu", ackoliv sekeru nemam. Pravou nohu mam spinavou od nakyho cernyho svinstva, ktery vytejka ze zbijecky "jackhammer", kterou nam tedkon builder na stavbe po tejdnu privez. Ono to uz totiz moc neslo, kladivkem a majzlikem kopat 5ti metrovej vykop do sandstonu. Ale anyway. Aspon ze je prdel.
Nekde jsem cet od chlapika, kterej zil nakej cas v Londyne, ze clovek ma vlastne obrovske rezervy, a ze ze sebe dostane nejvic, kdyz musi. Muhehe.
kepp goin` mate, no worries!
pondělí 29. září 2008
Rok tady
na pudu tohohle mesta. Na asfaltovou plochu letiste v Kingsfordu, od nejz jsem
v tomto okamziku vzdalen zhruba 15 km vzdusnou carou, mne to vyplivlo
s predstavou jazykove vybavenosti do tehle zeme commonwealthu.
Hehe, to byla sranda. Mno ne, prvni mesice snah o komunikaci v australskem jazyce
byly plne tazavych pohledu zakazniku v restauraci, policistu a nakonec zklamane
zdvorilych starych dam v knihovne.
Teda ale trochu jsem stim hl, Dam skippy!
Pokusim se o vagni rekapitulaci.
Tak za1, sehnat praci nebyla zadna prdel. Pamatuji si prvni mesic, desitky kilometru prochozenych mestem, stovky cv rozdanych po vsech moznych spelunkach ruzneho stupne
bizardnosti. Psani inzeratu, volani na inzeraty...
Traveni hodin v supermarketu, kam jsem dochazel pesky z backpackeru s krosnou. Hledani nejlevnejsiho (a zaroven alespon stravitelneho) jidla mezi ulickami Aldi (cesky Lidl).
Po mesici koupeni noveho kola za $45, coz byl boom, pac se vyrazne omezila zavislost na sydneyskych "busech", ktere jsou na urovni Etiopie.
Po tydnech pracovani za zadarmo (v indicke, ceske a libanonske restauraci) sehnani prace v pekarne vzdalene hodinu jizdy vlakem, kde mi zaplatili! Jo! Pamatuju si na ten vzletny pocit
prvniho baleni housek v mrazaku, prvniho zvednuti palety forkliftem ;-) Hehe
Tak, mezitim probihaly ruzne narazovky, pac v pakarne jsem mrznul jenom dvakrat tydne, coz na zivobyti vystacilo, ale opasek musel sakra zustat na poslednich dirkach. Cisnik, stagebuilder, barman, labourer, prace ve stajich...
Pak prisla stavba, kde delam dodnes. Pravidelny job (zaklepavam to), sef zatim seriozni (az na obdobi neplaceneho sestinedeli). Ma-li to nejakou mouchu, pak je to absence necesky mluvicich lidi. Jak doma, tak v praci. Ale to +- eliminuju chozenim mezi lidi.
Mucheche – jaxe nato takhlenc koukam, vypada to jako CV.
No, zkratka za ten rok se to kazdopadne hejblo, prvni rok skoly uz mam skoro za sebou, mam tady pratele, pravidelnou praci, konicky, takze kdyz
Se to vezme kolem a kolem, jsem celkem happy. Pro uceni jazyku je to tu jako stvorene. Samozrejme australstina, anglictina, ale I francouzstina
A spanelstina. Pominu-li cechy, ze zahranicnich “extranjeros” se stykam nejvice s oziky, z evropanu pak s francouzi, kterych jsou tu mraky. Kamos z Toulouse mi nabidl,
Ze budeme jednou tydne komunikovat pouze ve francouzstine a on me bude opravovat. Jo! Na oplatku jsem mu nabidl zlevnene kurzy cestiny, ale nevim esli bude mit
Zajem. Pro spanelstinu, kterou se tady ucim z ceske ucebnice z r. 1981 obsahujici takove vety jako “V nasi zemi neexistuje nezamestnanost”, “Kubansky lid bojuje za mir proti
Imperialismu”, nebo ”Delnik Mendez a pan Kovar se pri zpevu internacionaly naramne bavili”, jsem se rozhodl udelat troche vice. Potkal jsem jednu mexicanku – una hermosisima
Guapa – ktera mi dala kontakt na kamosku z Kolumbie. Takze kazdy tyden nahore na Bondi junction v Gloria jean`s. Muhehe, udelal jsem to teda chytre – nadomlouval jsem si
Tohle vsechno behem dlouhych 1tydennich prazdnin. Semdema – az zasejc zacne skola, budu asi psychovat.
Takova kontrolni otazka – vime odkad je “australske” povestne a oblibene Barbecue? Aha. Z Australie. No way.
Hrdi francouzi mi to vymluvili a pod vahou etymologickych argumentu jsem jim dal nakonec za pravdu.
Pry je z Francie stredoveku, pricemz “la barbe” znamena vousy, nebo brada a “le cul” znamena zadek, prdel.
Takze jak vime, pri grilovani napichnem onoho nebozaka ve spravnem poradi (nejdriv do huby, pak do prdele)na klacek a po vhodnem prispusobeni francouzskych slov
Anglo-sasko-australskemu publiku nam vznikne BBQ – BARBECUE.
Muhehe – vkrada se mi otazka, jak by to vypadalo obracene. Napichnul-li by se kurak, svinak, nebo kyho slaka obracene,
Dostali bysme CUEBARBE. Nejen ze to zni jak prdel, ale taky to tak asi I chutna, predstavime-li si process propichnuti!
sobota 13. září 2008
Koncert Opeth
Takle svedska metalova kapela se mi nelibila na prvni poslech , asi proto je ale mam porad rad. Vlastne ani na druhy, ani na treti.
Ale podobne jako Tool, Opeth jsou proste spicka. Tuhle hudbu, podobne jako Jazz, jsem se musil naucit mit rad, ale pak to stoji za to. Je to jako s jazykem
A taky ze jo.
Do Big Top Luna parku jsem prisel presne v 8;45 PM, kdy meli podle planu zacit hrat. Jeste jsem ten vecer mel neco na praci, taxem se rozhodl ozelet dve predkapely (“The doors open”, “The virgin black”). Kapelu Virgin black jsem slysel den predem z CD, ale black metal v jejich podani me nijak nedostal.
No, presne kdyz jsem vesel do celkem narvane haly, zacaly se rozeznivat tony “Bleak” z alba “Blackwater park”. Seversky chlad byl v hale citit I pres australske zacinajici jaro a pach marihuany.
Inu, ono se rekne metal, ale nejni to tak jednoduchy – to mate takhle:
Neda se srovnavat newyorcan s americanem, stejne jako opeth s ostatnima metalovyma kapelama. Proste se behem “bleak” vystrida tolik nalad, ze sebou skubete, pak kopete nohou, chcete utect, aby jste se vzapeti chytali za hlavu (a pak za vejce he he) a vzletali jako draci vstric Mlecne draze, aby vas vzapeti vikingsky palcat srazil zpatky.
Pri Drapery falls jsem mel takovy majakovy pocit. Song zacina polarnim riffem, pak prichazi uderna pasaz, kterou strida sekvence kytarovych sol, ktere navozuji pocit majakoveho svetla na nocnim mori. Predstavte si, ze sedate v lodi v noci na mori u pobrezi a koukate na majak. Jak se to svetlo konstantne otaci, ten moment, kdy vam bleskne do oci a pak pokracuje oblohou a po hladine, ten pocit mam ja pri “Drapery falls”.
Prestoze kapela je na turne k nove vzeslemu albu "Watershed" - ktere nepostrada razanci, ani skandinavskou chladnou melancholii s prichuti kvasenych sprotu, Mikael Akelferd a spol vytasili spoustu flaku z Blackwateru, Deliverence a Ghost reveries. Tak treba song "Master`s appretice" zacina nastupem, jako kdyz road-trains v outbacku srazi klokana. Hrdelni manicke supeni vzapeti strida libe a vilne septani polarni zare, ze letos teda nebude zima tak dlouha, jen 10 mesicu. Cela kakofonni Boschovska kolaz konci pravidelnym buldozerim solem na bici, ktere do haly vtlouka hreby svedske oceli.
No, byl to proste mazec. Jelikoz "Watershed" nemam jeste toliko naposlouchany, nejsem schopen zobraznit
ty songy, ale verte, stoji za to.
Jeste jedna storka. Mam tady znameho, ktery jezdi autem a asi jako v EU,na krizovatce u semaforu mate kameru/fotak/stenici – chcete-li,
Ktera vas pri prestupku vyblejskne. Tak si to tenhle clovek projizdel jednim vypecenym carrefourem, kdyz tu nahle “flash” – vyblejskla ho masinka.
“What`s up”? dil se. No a nevim jak v EU, ale zde vas to vyblejskne a pak akorat prijde postou pokuta. Takze, protoze projizde na zelenou korektni rychlosti a “nepravem”
vyblejsknut, jal se to onen pan otocit a s raznym “what the fuck..” projet znovu. A znova blesk/flash, znova ho to vyblejsklo. Tak to otocil potreti, flash, kurvaa…
No, zopakoval to jeste jednou a jel domu s hrejivym pocitem, jak je (RTA) nachytal .
Asi za mesic mu prisly celkem ctyri pokuty po $300 za to, ze nebyl pripoutany + demerit poins down (body). Ano, sousedova koza chcipla, mame radost ;-)
Inu, to se mi na kole nestan.
Ale mohlo by. Vazne uvazuju o koupi scootera nebo auta. Zatim to mam spise pro scooter. Auto se da poridit celkem levne, ale jeho udrzba a pojisteni = parkovne stoji celkem dost. Benzin zas tak ne – pockat, kouknu se z okna na protejsi benzinku – ano, k dnesnimu dni to dela 153 centu/litr, coz je asi 21 Kc. Heh, porad to neni Venezuela se 70 halery/litr, ale jde to. Flatmete dela automechanika, takze pripadne opravy by se mohly obejit bez vydaju za nepruhledne vymeny cehosi, kam nevidim a co by mi kluci z libanonskych servisu asi neodpustili ;-) Scooter ma vyhody: Nulove parkovne, spotrebu 7l tydne a flexibilitu. Ale nevyspite se v nem (teda pokud nejste riksa v Kalkate), nedojedete moc daleko a zmoknete jaxvine.
Co odjel kamos overseas asi 4 mesice ago, nechal tady scooter kerej teda jako jezdi(l), ale potreboval dat do kupy. To jsem si (ze to je mozne) myslel az do vcerejska taky). S vidinou usetreni par tisic za novej, jedu si to takhle sobotnim Redfernem do opravny, bez znacek a ridicaku na polorozpadle motorce slepovane lepici paskou, ktera nema jediny papir. Ja vim, ze to je illegal, ale to to mam tlacit celou tu dalku pres 2 suburby?
Delas si prdel? Sice me jeste ted boli krk z neustaleho otaceni hlavy, esli za mnou nejedou cops (svete div se, zrcatka nemel), ale jsem rad za tu kliku, protoze kdyby me chytli, pokud me neposlou domu hned, dostanu pokutu $2000, coz se rovna cene zpatecni letenky do Prahy. Ale nechytli, hehe!
Me predstavy o oprave se rozplynuly v chrchlavem smichu motorkomechanika, ktery kdyz zjistil, ze jsem na tom "WHATTHEFUCKISTHAT" prijel az z Anzac pde, me upozornil, ze moje boty (za $20 z K-martu) maji vetsi cenu nez ten - byt 125cc - dabel.
Taxem popad helmu, vzal si cislo na salesmena Darryla a vysmahnul back home busem. Prevlixe za slusnaka a jel na kole do sity rozlivat vinko a roznaset lososa.