pátek 12. prosince 2008

Pristav - internet stredoveku

Muhehe. Tak tady mame pomalu Vanoce. Sedim za kompem, za oknem se u benzinky stridaj Toyoty, Hyundaye a Holdeny (australska verze Opla), chcie jak zkonve. Celej den je sedivo jak negde v Galway (Irsko), odkud jsem zrovinka pred par hodinama podkal 2 segry.

Te starsi rozhodne nepolichotilo, ze jsem ji povazoval za mamu jeji segry (!), pricemz vsak byla jenom o 2 roky starsi. No jo, na komplimenty si teda fuckt potrpim.

Z gargantuovskych repracku meeho laptopiku se line Coltranova moderna a do dnesniho dne se squele hodi. Kapky deste bicuji zapraskane okno tohodle kensingtonskyho doupete
v mistnosti, ktera ma byt asi obyvakem. Opiatove smycky mollovych interzon homme fatalle z New Yorku, tady, za timhle oknem, mezi indonezskymi jidelnami a bazary ojetych pneumatik.

Zitra ma byt ale 35, cimz se stvrzuje alfa-omega sydneyskeho jara - jeden den Galway, druhy den Bahrajn. Jestli v zime prijde jeste Vostok, tak to bude uz ten nejdefinitivnejsi dukaz globalniho oteplovani.

Jaxem tady pokrocil? Teda zatim este porad dotuju jednoho buildera - porad mi dluzi peknejch par tisicovek, nastesti uz jsem mirne priopily vanilkovym rohlickem - almuzny, co mi po ceste plne tunelu, sempertin a zakrutu privandrovala na ucet.
Ale chci se teda uz vozrat, pak vystrizlivet a zustat abstinentem ;-)

Jedna vec na praci zadarmo je pozitivni - jste zamestnani. Myslim tim hlavou. Neco delate. Sice se prace poslednich dni da prirovnat - jak rika muj kamarad - ke gulagu, ae nemyslite. Neska mam kuprikladu jeden den volna po asi 2 mesicich, jakoze odpocivam, ae mysl se plni.

Diggers tvrdej chleba maj, diggers zadarmo makaj.

Jak jsem kdysi davno cetl - lidska mysl je jako zarovka - kdyz rozbijem sklo - vakkum se vytrati a zbyly obsah se plni vzduchem. Priroda se boji prazdnoty. Proto nam nadelila mysl, ktera od probuzeni otravuje a zamestnava nase mozky externimi nesmysly?

Kdovi, ale zacinam se trochu zabyvat Zenem, coz je mimochodem celkem husty.

Tenhle prispevek se trochu lisi od tech ostatnich - proste tady cakam asociacema, co mi ta mysl zrovna hazi pod prsty a kery prostrednictvim kolaze tlacitek leju do eteru internetu - pristavu stredoveku.

Neska to nejni lodni denik.

Nejak mne prestaly bavit korejky. Trochu prestavam byt vyplesklej z Asie, proste je "toho" moc. Neni to nejake nepratelstvi. Proste je to uvedomneni, ze jsme proste kurefsky vzdaleni. Ale to je pocit a postreh, kerej mam TED. Za chvili to muze bejt jinak.

Nebo taky ne

sobota 8. listopadu 2008

Jebe mi

Obcas mi tady jebe.

Poslednich par tydnu ziju ve stavu "fucken busy", kdy si pripadam jaksi oddelene od sveho tela. Prace 60 hodin tydne, vecerni skoly, parties do noci a ktomu jeste korejka.

O prani a vareni nemluvim. Inu zivot na plazi. Nestezuju si, nemyslim, proste ted nak jedu.

S toho by se jeden posral. Ale ja to spis vsechno spalim.

Doufam, ze mne zadnej dobrak nenaprasi na imigracnim, pac dovolenou normu 20ti hodin prekracuju trikrat. Ale strach nemam. Vzdyt my cesi jsme poctivi, nezavidime a naudavame, none?

Jeste ze australskej goverment zrusil $1000 odmenu pro praskace. No fuckt - nekoho ste naprasili, ze moc maka, jeho deportovali overseas a vam na ucet naskocil litr.
Cool.

Uz se mi dvakrat v poslednim tydnu stalo, ze jsem si byl "vyzvednout" prachy v bankomatu, samozrejme s vypisem, kterej jsem si vzal a prachy tam nechal. Celkem $120. Inu stane se.

Sanzim se - ovlivnen zenovou "secret path" Paula Bruntona zit oddelene od externiho sveta a vlastni mysli, bez uziti ilegalnich substanci. Chodim k vietnamcum v cinsky ctvri pro caj, kopny tam obcas redbulla, kofeinovy pastilky "No doze" a kafe, coz ale vim ze je shit.

Tenhle vikend restuju. Pripadam si trochu jako Raskolnikov z Dostojevskeho "Zlocinu a trestu", ackoliv sekeru nemam. Pravou nohu mam spinavou od nakyho cernyho svinstva, ktery vytejka ze zbijecky "jackhammer", kterou nam tedkon builder na stavbe po tejdnu privez. Ono to uz totiz moc neslo, kladivkem a majzlikem kopat 5ti metrovej vykop do sandstonu. Ale anyway. Aspon ze je prdel.

Nekde jsem cet od chlapika, kterej zil nakej cas v Londyne, ze clovek ma vlastne obrovske rezervy, a ze ze sebe dostane nejvic, kdyz musi. Muhehe.

kepp goin` mate, no worries!

pondělí 29. září 2008

Rok tady

Mno jo, tak uz je to rok, co ma osandalovana noha vstoupila
na pudu tohohle mesta. Na asfaltovou plochu letiste v Kingsfordu, od nejz jsem
v tomto okamziku vzdalen zhruba 15 km vzdusnou carou, mne to vyplivlo
s predstavou jazykove vybavenosti do tehle zeme commonwealthu.

Hehe, to byla sranda. Mno ne, prvni mesice snah o komunikaci v australskem jazyce
byly plne tazavych pohledu zakazniku v restauraci, policistu a nakonec zklamane
zdvorilych starych dam v knihovne.

Teda ale trochu jsem stim hl, Dam skippy!

Pokusim se o vagni rekapitulaci.

Tak za1, sehnat praci nebyla zadna prdel. Pamatuji si prvni mesic, desitky kilometru prochozenych mestem, stovky cv rozdanych po vsech moznych spelunkach ruzneho stupne
bizardnosti. Psani inzeratu, volani na inzeraty...

Traveni hodin v supermarketu, kam jsem dochazel pesky z backpackeru s krosnou. Hledani nejlevnejsiho (a zaroven alespon stravitelneho) jidla mezi ulickami Aldi (cesky Lidl).

Po mesici koupeni noveho kola za $45, coz byl boom, pac se vyrazne omezila zavislost na sydneyskych "busech", ktere jsou na urovni Etiopie.

Po tydnech pracovani za zadarmo (v indicke, ceske a libanonske restauraci) sehnani prace v pekarne vzdalene hodinu jizdy vlakem, kde mi zaplatili! Jo! Pamatuju si na ten vzletny pocit
prvniho baleni housek v mrazaku, prvniho zvednuti palety forkliftem ;-) Hehe

Tak, mezitim probihaly ruzne narazovky, pac v pakarne jsem mrznul jenom dvakrat tydne, coz na zivobyti vystacilo, ale opasek musel sakra zustat na poslednich dirkach. Cisnik, stagebuilder, barman, labourer, prace ve stajich...

Pak prisla stavba, kde delam dodnes. Pravidelny job (zaklepavam to), sef zatim seriozni (az na obdobi neplaceneho sestinedeli). Ma-li to nejakou mouchu, pak je to absence necesky mluvicich lidi. Jak doma, tak v praci. Ale to +- eliminuju chozenim mezi lidi.

Mucheche – jaxe nato takhlenc koukam, vypada to jako CV.

No, zkratka za ten rok se to kazdopadne hejblo, prvni rok skoly uz mam skoro za sebou, mam tady pratele, pravidelnou praci, konicky, takze kdyz

Se to vezme kolem a kolem, jsem celkem happy. Pro uceni jazyku je to tu jako stvorene. Samozrejme australstina, anglictina, ale I francouzstina

A spanelstina. Pominu-li cechy, ze zahranicnich “extranjeros” se stykam nejvice s oziky, z evropanu pak s francouzi, kterych jsou tu mraky. Kamos z Toulouse mi nabidl,

Ze budeme jednou tydne komunikovat pouze ve francouzstine a on me bude opravovat. Jo! Na oplatku jsem mu nabidl zlevnene kurzy cestiny, ale nevim esli bude mit

Zajem. Pro spanelstinu, kterou se tady ucim z ceske ucebnice z r. 1981 obsahujici takove vety jako “V nasi zemi neexistuje nezamestnanost”, “Kubansky lid bojuje za mir proti

Imperialismu”, nebo ”Delnik Mendez a pan Kovar se pri zpevu internacionaly naramne bavili”, jsem se rozhodl udelat troche vice. Potkal jsem jednu mexicanku – una hermosisima

Guapa – ktera mi dala kontakt na kamosku z Kolumbie. Takze kazdy tyden nahore na Bondi junction v Gloria jean`s. Muhehe, udelal jsem to teda chytre – nadomlouval jsem si

Tohle vsechno behem dlouhych 1tydennich prazdnin. Semdema – az zasejc zacne skola, budu asi psychovat.

Takova kontrolni otazka – vime odkad je “australske” povestne a oblibene Barbecue? Aha. Z Australie. No way.

Hrdi francouzi mi to vymluvili a pod vahou etymologickych argumentu jsem jim dal nakonec za pravdu.

Pry je z Francie stredoveku, pricemz “la barbe” znamena vousy, nebo brada a “le cul” znamena zadek, prdel.

Takze jak vime, pri grilovani napichnem onoho nebozaka ve spravnem poradi (nejdriv do huby, pak do prdele)na klacek a po vhodnem prispusobeni francouzskych slov

Anglo-sasko-australskemu publiku nam vznikne BBQ – BARBECUE.

Muhehe – vkrada se mi otazka, jak by to vypadalo obracene. Napichnul-li by se kurak, svinak, nebo kyho slaka obracene,

Dostali bysme CUEBARBE. Nejen ze to zni jak prdel, ale taky to tak asi I chutna, predstavime-li si process propichnuti!




sobota 13. září 2008

Koncert Opeth

Takle svedska metalova kapela se mi nelibila na prvni poslech , asi proto je ale mam porad rad. Vlastne ani na druhy, ani na treti.

Ale podobne jako Tool, Opeth jsou proste spicka. Tuhle hudbu, podobne jako Jazz, jsem se musil naucit mit rad, ale pak to stoji za to. Je to jako s jazykem

A taky ze jo.

Do Big Top Luna parku jsem prisel presne v 8;45 PM, kdy meli podle planu zacit hrat. Jeste jsem ten vecer mel neco na praci, taxem se rozhodl ozelet dve predkapely (“The doors open”, “The virgin black”). Kapelu Virgin black jsem slysel den predem z CD, ale black metal v jejich podani me nijak nedostal.

No, presne kdyz jsem vesel do celkem narvane haly, zacaly se rozeznivat tony “Bleak” z alba “Blackwater park”. Seversky chlad byl v hale citit I pres australske zacinajici jaro a pach marihuany.

Inu, ono se rekne metal, ale nejni to tak jednoduchy – to mate takhle:

Neda se srovnavat newyorcan s americanem, stejne jako opeth s ostatnima metalovyma kapelama. Proste se behem “bleak” vystrida tolik nalad, ze sebou skubete, pak kopete nohou, chcete utect, aby jste se vzapeti chytali za hlavu (a pak za vejce he he) a vzletali jako draci vstric Mlecne draze, aby vas vzapeti vikingsky palcat srazil zpatky.

Pri Drapery falls jsem mel takovy majakovy pocit. Song zacina polarnim riffem, pak prichazi uderna pasaz, kterou strida sekvence kytarovych sol, ktere navozuji pocit majakoveho svetla na nocnim mori. Predstavte si, ze sedate v lodi v noci na mori u pobrezi a koukate na majak. Jak se to svetlo konstantne otaci, ten moment, kdy vam bleskne do oci a pak pokracuje oblohou a po hladine, ten pocit mam ja pri “Drapery falls”.

Prestoze kapela je na turne k nove vzeslemu albu "Watershed" - ktere nepostrada razanci, ani skandinavskou chladnou melancholii s prichuti kvasenych sprotu, Mikael Akelferd a spol vytasili spoustu flaku z Blackwateru, Deliverence a Ghost reveries. Tak treba song "Master`s appretice" zacina nastupem, jako kdyz road-trains v outbacku srazi klokana. Hrdelni manicke supeni vzapeti strida libe a vilne septani polarni zare, ze letos teda nebude zima tak dlouha, jen 10 mesicu. Cela kakofonni Boschovska kolaz konci pravidelnym buldozerim solem na bici, ktere do haly vtlouka hreby svedske oceli.

No, byl to proste mazec. Jelikoz "Watershed" nemam jeste toliko naposlouchany, nejsem schopen zobraznit
ty songy, ale verte, stoji za to.

Jeste jedna storka. Mam tady znameho, ktery jezdi autem a asi jako v EU,na krizovatce u semaforu mate kameru/fotak/stenici – chcete-li,

Ktera vas pri prestupku vyblejskne. Tak si to tenhle clovek projizdel jednim vypecenym carrefourem, kdyz tu nahle “flash” – vyblejskla ho masinka.

“What`s up”? dil se. No a nevim jak v EU, ale zde vas to vyblejskne a pak akorat prijde postou pokuta. Takze, protoze projizde na zelenou korektni rychlosti a “nepravem”

vyblejsknut, jal se to onen pan otocit a s raznym “what the fuck..” projet znovu. A znova blesk/flash, znova ho to vyblejsklo. Tak to otocil potreti, flash, kurvaa…

No, zopakoval to jeste jednou a jel domu s hrejivym pocitem, jak je (RTA) nachytal .

Asi za mesic mu prisly celkem ctyri pokuty po $300 za to, ze nebyl pripoutany + demerit poins down (body). Ano, sousedova koza chcipla, mame radost ;-)

Inu, to se mi na kole nestan.

Ale mohlo by. Vazne uvazuju o koupi scootera nebo auta. Zatim to mam spise pro scooter. Auto se da poridit celkem levne, ale jeho udrzba a pojisteni = parkovne stoji celkem dost. Benzin zas tak ne – pockat, kouknu se z okna na protejsi benzinku – ano, k dnesnimu dni to dela 153 centu/litr, coz je asi 21 Kc. Heh, porad to neni Venezuela se 70 halery/litr, ale jde to. Flatmete dela automechanika, takze pripadne opravy by se mohly obejit bez vydaju za nepruhledne vymeny cehosi, kam nevidim a co by mi kluci z libanonskych servisu asi neodpustili ;-) Scooter ma vyhody: Nulove parkovne, spotrebu 7l tydne a flexibilitu. Ale nevyspite se v nem (teda pokud nejste riksa v Kalkate), nedojedete moc daleko a zmoknete jaxvine.


Co odjel kamos overseas asi 4 mesice ago, nechal tady scooter kerej teda jako jezdi(l), ale potreboval dat do kupy. To jsem si (ze to je mozne) myslel az do vcerejska taky). S vidinou usetreni par tisic za novej, jedu si to takhle sobotnim Redfernem do opravny, bez znacek a ridicaku na polorozpadle motorce slepovane lepici paskou, ktera nema jediny papir. Ja vim, ze to je illegal, ale to to mam tlacit celou tu dalku pres 2 suburby?

Delas si prdel? Sice me jeste ted boli krk z neustaleho otaceni hlavy, esli za mnou nejedou cops (svete div se, zrcatka nemel), ale jsem rad za tu kliku, protoze kdyby me chytli, pokud me neposlou domu hned, dostanu pokutu $2000, coz se rovna cene zpatecni letenky do Prahy. Ale nechytli, hehe!

Me predstavy o oprave se rozplynuly v chrchlavem smichu motorkomechanika, ktery kdyz zjistil, ze jsem na tom "WHATTHEFUCKISTHAT" prijel az z Anzac pde, me upozornil, ze moje boty (za $20 z K-martu) maji vetsi cenu nez ten - byt 125cc - dabel.

Taxem popad helmu, vzal si cislo na salesmena Darryla a vysmahnul back home busem. Prevlixe za slusnaka a jel na kole do sity rozlivat vinko a roznaset lososa.

neděle 17. srpna 2008

Ctvrtek

Obcas si pripadam jako baba na kosteti. Popisu vam takovy muj jeden ctvrtek:

To jsem takhle zrana vyjel s krosnou smer nahoru na Bondi junction, odkud jezdim na Vaucluse
busem (uz ne - hehe - kamos me vyzvedne karou).
Jako kazdy ctvrtek jsem jel na vylet - s krosnou (ano, tak vypada moje cestovani po Australii), coz hned vysvetlim. Ten den bylo v krosne krome
obvyklych vicemenesti zabaleno slusive satstvo pro vecerni function na Martin Place (takovy sydneysky Vaclavak, Timesquare, Champs-Elysees atp.).

Jenom jsem si rikal - hlavne at se dneska moc nezajebu, pac poceste teda jako sprchu neminu,
pac si to budu srat rovnou do sity. No a co si vazeni pratele myslite? Jiste! Betonovalo se a zdilo se.
A navic, jeste jsem ftom spechu hodil otevrenym pytlem cementu o podlahu garaze - coz melo za nasledek jeho doslova vysplouchnuti do meho xichtu. Opravdu existuji na svete prijemnejsi veci, nez si vymyvat cement z oci.

Mno ale nic. Tiler George - se kterym, ponevadz ma manzelku z Uruguaye - piluju spaninu, se mi smal, ostatne jako vzdy.

Taxem to ve3 zabalil a vyrazil v bouri smer kolo lampa 204 a po Oxford street pres Hyde park
(ano, Sydney je takovy jizni Londyn - dokonce i spikrs kornr tady maj, akorat ze na sochu Nelsona serou papousci) do prace.

V baru Cupola, kde obcas zaskakuju vecer, pomaham pri vecerich a function, uz se na me smal sefik a manager David, ze teda pujdem rozlejt vino.
A taky ze jo - taky ze jsem ho rozlil - hlavne na bily nazehleny ubrus, ktery slouzil jako kontrast k "Cabernetu sauvignon".
Mno taq oukej, taxme vyjeli do ctyricatyho levelu spolu s vinakem a fingerfoodem, ze to jako nachystame. Sodou okolnosti nas tam slecna Sandra uvedla do kuchynky a nechala se slyset, ze ona ma na starost Ceskoslovensko. Ano. Byli jsme v australske vetvi governmentu - Bureau of foreign affairs a tahle kocka, ktera ma na starost "nas" nema problem s "Czechoslovakia". Ale co, ja taky do te doby nevedel nevedel, ze Melbournem proteka Yarra river ;-) Pak uz jsem delal standardni job na techhle akcich - chodil s tacem vin a sanem mezi lidma ve vecernich robach a
sackach. Krome konverzace na tema bublinkovosti teho ci oneho sana jsem lidem roznasel na velkych tacech ruzne dobroty - zacalo se pizzou, kterou nikdo nejedl (takze jsme se ji vzadu natlacili sami), nasledoval losos na bramborovym tartu, caramelised onion, feta, roasted panchetta atp. Fuckt bych rad priradil ceske equivalenty, ale nak mi to nejde. Proste takovy "finger foods".

No ale co jsem to sakra chtel vyjadrit - jo, ten kontrast toho dne. Dopoledne michani malty a "guttermouthing" s concrete guyz, smrkani do ruky a betonovani.
Nasleduje transfer do sklobetonoveho palace stylu art-deco, kde po zevnejskove metamorfoze
z delnase na reserved-fresh-standby waitera, ktery musi znat, ze ktereho ze regionu je to ci ono cervene. Trochu se mi z toho tocila hlava.

Taxem to v10 zabalil a mazal domu po Anzac parade do pelechu, abych neco naspal na druhy den. Jeste k te stavbe - pro pobaveni uvadim par pokynu, kterymi mne castuje muj foreman:
Ten uz vim, vo co de, ae zezacatku jsem po kazdenm takovemto pokynu stal jak "cock in the cuntshop" a tupe ziral:

Zarovnej ten landing k tomu skridu
At to flashuje s tou fejsii
Ten rendering se vygrinduje na forbajtu
Musis to zasilovat, nebo ti to dropne

...

pátek 8. srpna 2008

Slovnicek Australstiny nambr uan

Dam skippy! – jasne, rozhodne, 100%

How is it hangin`? – Jak to visi ? (pozdrav mezi australskymi muzi, NEpouzivat v rozhovoru s zenami, tak jako ja ;-)

Odp.:

Low`n`lazy, turning little bit left…+ dalsich X variaci

“Young a dumb full of cum” – no comment (vhodne pri popisu maora nebo jineho islandera)

Fear-din-kom? = Vazne? Opravdu? Nekecas?

Fucking oath! – Jasne, to vis, ze ne

Good on ya – Vsechno OK, mej se

tall poppy syndrome – to envy (zavidet)

bullbars – narazniky u roadtrainu

to pepper st. –okorenit

to have balls – mit (koule) kuraz, odvahu(..to do st.)

He/she`s got balls – ma kuraz/odvahu (to dost.)

crap – svinstvo

drawl – lina rec, pomalu mluvit, zkracovat (jako Ozici)

Dunny – toilet

I` am gonna go to have crap – I`am gonna go to toilet (jdu na wc)

They`re winding me up – they give me bad info (kecaj)

Iam driving porcelain bus – Dosl. Ridim porcelanovy autobus – chce se mi zvracet

Iam talking on the big phone – stejny vyznam (dosl. Mluvim do velkeho sluchatka)

To Get the mind above your navel / to get the mind out of the gutter – Dostat mysl nad pupek / z kanalu = prestart myslet na chlivarny

Gutter mouth – hrube se vyjadrujici clovek

Shabby = fat (tlusty)

I mean how much trouble could a sneak peak cause??? - to by nemel byt problem, mel bych to vyresit mrknutim oka

sneak peak – quick glance (zbezny, letmy pohled)

counter meal – levne jidlo v australskych RSL klubech

coat of arms – kangaroo + emu (australsky narodni znak)

shit happens, mate ! – no comment

Young dumb full of cum! – oznaceni pro mladeho muze (prevazne maorskeho, nebo pacifickeho puvodu)

Silly as a 2 bob watch – something stupid (means stupid),idiot. – neco/nekdo stupidni

In a nutshell – v kostce

Heaps of st – hodne neceho

Shitloads – plenty – hafo (neceho) – vice nez “heaps”

Busy as a one legged man at the arse-kicking contest – Byt busy jako jednonohy v zavodech v kopani do prdele (=hodne busy)

To be busy as one arm wallpaper hanger ! – Byt busy jako jednoruky tapetovac (=hodne busy)

self-pension superfund – osobni superfund

you are cracking me up – privadis me k smichu, rozesmivas mne

up shit creek! – I am in trouble! Mam problem! (zvolani)

I bust/break her/his balls = Jsem na nej/ni nastvany, davam mu/ji kapky

To tuck one`s tail between legs – byt posrany/vystraseny (stahnout ocas mezi nohy)

He tucked his tail between
his legs and fled
= Dosl: stahl ocas mezi nohy a utek

jesus, you scared shit out of me ! – Ty jsi me xmrti vystrasil!

To get a grip on – pevne uchopit, dostat pod kontrolu

To talk shit = no comment

I am rooted – knackered- stuffed = vsechny vyznamy shodne vyjadruji “Jsem vycerpany, hotovy, mam toho dost”, pricemz “I`m stuffed” muze znamenat “Jsem precpany”

Stud – cvok, kanec, samec

I am pulling your chain – Kecam ti, ochcavam te

I am bullshitting to you - Kecam ti, ochcavam te

I am pissing in your pocket - Kecam ti, ochcavam te (mocim ti do kapsy)

“There was plenty of loaves and fishes” – bylo tam hodne neceho (rceni)

Don’t blow wind up my arse – nehraj to na mne, nedelej ze mne blba

don’t piss in my pocket – nehraj to na mne, nedelej ze mne blba

To be busy as one arm wallpaper hanger ! – Byt busy jako jednoruky tapetovac

To be tight arse – dosl. Byt tesna prdel – neutratit penize, presto, ze je mam (napriklad pri 70% slevach v obchode…)

To suck eggs – Sat vejce (uziva se pri konverzaci, kdyz vime, ze mame pravdu, ale nechceme toho druheho urazit. Napr. Student-ucitel)

I don’t want to tell you how to suck eggs, but I think …- Ja te nechci urazit (nechci aby sis myslel ze jsem chytrejsi), ale…

More than you can poke a stick at = a lot, too much – hodne, prilis (neceho);

We crap on – kecame (blbosti)

Fast-paced envinronment – rychle se menici prostredi (napr. Fast food)

Four major food groups – junk food (coke, burger, fries, icecream) – ironicke oznaceni nezdraveho stravovani ve fast foodech

Better than a slap in the belly with a wet fish = lepsi nez placnuti do bricha mokrou rybou (vyznamove se da prirovnat k “Lepsi nez dratem do oka”)

Better than a poke in the eye with a blunt stick – lepsi nez dratem do oka

Shit a brick – knackered – stuffed - rooted

to stomp on it – slapnout na to

to stomp off – vyslapnout

to stagger out – vypotacet se

lame duck – cant fly ( I prenesene) – Uziva se pri popisu nekoho nesikovneho, neuspesneho (kachna, ktera neumi litat)

World Youth day

Vzhledem k tomuhle masivnimu eventu, ktery se konal behem 5ti dnu tady v Sydney
jsem se rozhodl to trochu popsat.
Bydlim na Anzac parade, coz je vlastene dopravni tepna na jih od City, ktera protina ctvrti
Surry hills, kensington, randwick, kingsford, atd.

Ja budlim v kensingtonu primo naproti dostihovemu zavodisti, kde byl ten nejvetsi sraz.
Cely tyden tady bylo hafo lidi, cele City uzavrene pro dopravu, nejezdily autobusy,
vsude helikoptery.

Mladi katolici, kterych do Sydney prijelo 300.000 jen na tenhle event, spaly ve stanech vsude
po meste - v parcich, na parkovistich u benzinek, v backpackerech..

Hehe, australskej prime minister Rudd mel projev v Darling harbouru jako na pocest
papeze and so on. Projevu bylo vice - jak je dobre se sejit vsichni pospolu, jak nas vira spasi
(coz ma recht) a jak je to fuckt dulezitej event. Mel projev v anglictine, francouzstine, spanelstine, nemcine......po nemz vzdycky nasledoval aplaus. Kdyz tu nahle skoncil projev v korejstine,
nasledovalo ticho. Proc asi

Vtipne je, ze navzdory tomu, ze byl problem se nekam dostat dokonce i na kole (!), rekl bych,
ze ctvrt mega lidi bude chodit do restaurace, na party...

Ale nic takoveho. Zavrene ulice zely plnotou, ale puby a shopy prazdnotou. Pro katoliky bylo
jidlo zdarma, doprava zdarma.... Obchodnici pocitaji ztraty. Katolici neplati dane.
Cela tahle sranda vysla Australskej goverment (=dane platici lidi, coz ja nejsem) na cca
$50.000 000 ( 7,5 miliardy kc).

OK, tak jsem to teda trochu pofuckoval, ale zase on the other hand musim rict, ze atmoska
v City, kdyz jsem tam byl pred par dny byla jakoze super. Proudy lidi marchovaly +- ve skupinkach s
vlajkama. A nejen z bohatych zemi jako evropske zeme, USA, Kanada..., ale treba i z takovejch
p****i, jako je Mosambik, Nigerie, Kolumbie - proste odevsad


Ta cirkev jim snad da naky prispevky, neverim tomu, ze by si borec z Gabonu spolu
s 30ti kamosema mohl dovolit jet za Popem do Sydney (teda pokud nema brachu dicktatora ;0)

Ale je to business - normalne katosi dostanou vouchery do Meka - za jeden Bigmac 2 cheeseburgery gratis - coz je vlastne - v dnesni globalisovane spolecnosti - v tomhle stoleti - ehhrmm - takova oplatka, mnone ?