středa 7. května 2008
Po pul roce v Sydney
Cas leti jako bumerang, rekl bych, ze jsem tady tak 2/3 mesice. Prvni byl jednoznacne ramadan.
Inu penez moc nebylo..
Stalo (stoji) to za to? Jednoznacne musim rict, ze 100% ano. Neni to o pohodli, ale o dobrodruzstvi. Sam si varim, peru, platim najem, schanim/ztracim praci, platim skolu!
Ucim se konecne byt samostatny a dospely! Muhehe. Honzikova cesta (do prace a do skoly:-)
A nenudim se. Mam pocit, ze muzu dokazat vic, nez jsem si myslel v CR.
Kazda cesta kolem kamkoliv je o tom, jestli tam dojedu. Tak treba predevcirem rano prsi jak
nekde v Darwinu, sednu na kolo a nekde v puli cesty ten nevabny a nahly zvuk zadni duse "psssssss". FUCK AND SHIT BLOODY HELL - I LISTEN MYSELF TO YELL.
Tak kolo cvaknu k nejblizsi lampe a bezim v zabkach (cos zrovna nejsou tretry) bos na vlak,
kterej ujede.
Inu, doma jsem do prace jezdil ponekud plynuleji.
Musim zaklepat, ze zadny uraz se dikybohu neprihodil. Nesmi.
Zdravotnictvi v Australii nema totiz zrovna dobrou povest, Uz nekolikrat jsem videl ve zpravach pripady smrti lidi, kteri proste umreli v cekarne. Vykrvaceli.
Jeden znamy byl na operaci kolene a pri ceste na sal s doktory smlouval o cenu (!).
Co tu ovsem neni, to je takova ta ceska melancholie. Trochu smutna zasnenost, ktera je nam stredoevropanum vlastni. Nebo ne?
Porad delam tu stejnou praci, porad s ni chci skoncit, porad tam mrznu.
Jak jsem nekde cetl: "Obcas delame veci, ktere se nam nelibi, se kterymi nesouhlasime a vime to, ale nemame dost energie na to, zmenit to" Nebo ne?
Nekdy jsem busy, jako treba tento tyden (konec v jedne praci o pulnoci, zacatek druhe ve 3 rano), ale nekdy delam treba jen dva dny v tydnu, coz neni zrovna moc. Vyzit se sice da, ale na nejake cestovatelske dobrodruzstvi to nejni. To tak mozna o Vanocich.
Ve skole, na kterou "chodim" mame zrovna termbreak, prave jsme ukoncili 1. term. To, jestli jsem passnul nebo ne se dozvim po 3 tydnech druheho termu, samozrejme potom, co zaplatim 1250AUD (19000kC na dva mesice). Proste serioznejsi to bejt nemuze.
K dalsim zmenam oproti zivotu doma patri to, ze tady chodim vic mezi lidi a parit. V baru, kde obcas delam pingla mam workmata - ozika - kterej je neuveritelnej paran.
Kazdej tyden je u nej doma "houseparty" (taky jsem si myslel, ze to ma neco spolecneho s house music). Zatim jsem byl 3* u nej, kde bylo dalsich 50 lidi!! Naposled jsme vyrazili okolo pulnoci
na Coogee do "Palace", coz byla parba. Sice hudba celkem nic moc, ale paril jsem jaxvine.
Doma jsem se nejak nedokazal odvazat - teda pokud jsem nebyl pod vlivem ilegalnich substanci - tady to ale zvladam.
Bude to taky tim, ze rodinu a zazemi tady nemam a mit pratele je hodne dulezity. Ja jsem od prirody spise introvert, coz tady ale nejde. Proste je potreba navazovat vztahy a pecovat o ne.
Coz vzhledem ke koncentraci zenskych ze vsech moznych prdeli sveta nejde ani moc tezko..
Nejzajimavejsi jsou korejky, japonky a brazilky.
Zacal jsem taky navstevovat kurzy latinskeho tance - vcera jsem byl poprve. Jasne ze pristi tyden se prihlasim do celostatni souteze "So you think you can dance", neco jako ceska superstar, akorat se tam tancuje.
Cheers, mate!!
úterý 1. dubna 2008
Koncert Queens of the stone age
No jo, v patek 28.3 tady hrala tahle squela kalifornska grupa. A byl to narez. Z jejich hudby není az na vyjimky citit kalifornska pohoda RHCHP a bude to mozna polohou. V muzice QOTSA je slyset blizkost mexicke hranice. Tam teda pohoda rozhodne nejni. Riffy jsou tezke jak panely hranicni zdi, vliv Mexika je zrejmy. Tijuansky zfetovany karneval prijel do surfarskeho San Diega. Riffy jsou nemilosrdne, basa mlaska a Hommeho frackovsky suverenni projev tomu nasazuje korunu. Taxemse tam vydal.
A taky to bylo vyvrcholeni celkem hektickeho dne. Fpatek rano jsem si vstal ve 4.30, abych byl na 6 fpraci (do prace jezdim hodinu vlakem, ktomu ¼ hodiny na nadrazi). Taxe to nak stihlo, takze mazu do skoly, abych stihnul první assignement, pac je pulka termu. Škola zacala v 5.30 a program byl takovej, ze ten test budem psat do 9.30. Asi si laskavy ctenar dokaze predstavit efektivitu prace mozkovych zavitu , navíc jste-li v plne tride Indu, doslova v oparu jazyku „Hindi“ a „Punjabi“. No ale taxem to nak zmochtal, odevzdal pozadovade 4a4 a vysmahnul odtamtad. Seru si to takhle skolem na Town hall (pac jsem nechtel je do North Sydney na kole i pres Red bull, co jsem do sebe razem kopnul. Navic ta kridla nak nefungujou ;') na vlak. Když jsem po vybehnuti a sebehnuti nekolika schodu prozkoumal neco nastupist a nasel konecne to spravne, vlak ujel – SHIT! Jelikoz koncik zacinal v8 a bylo 9.15, zacal jsem si rikat, ze bych tam uz teda jako celkem moh dorazit ne.
Ale pak uz to slo rychle. Citirailem na Milsons point, pak uz je to blizko.
Dorazil jsem do haly o neco mensi nez T-Mobile arena a pohltil me dost ohulenej zvuk nake predkapely, jejiz jmeno neznam. Oxidoval jsem tam asi pul hodky, a pak to zaclo.
Na podium se za aplausu zacali objevovat clenove bandu, kdyz prisel frontman Josh Homme, aplaus jeste vzrostl. Byli na turne po vydani sve zatím poslední desky „Era Vulgaris“, která je vyborna, ale kvalit debutu ani „Songs for the deaf“ podle me nedosahuje. Po otviraku „3`s and 7`s“
nasledovala lehce psychoidni „Battery acid“, „I am a designer“, squele unavena „Into the hollow“,
vyborna hitovka, která ma navíc dobry videoklip „Make it with chu“, „misfit love“, „river in the road“, vyborna, s kulometnymi bicimi a zajimavymi aranzemi„run pig run“, „running joke“, energicka „sick sick sick“, „suture up your future“ a „turning on the screw“. Josh moc vyrecny nebyl, ale kvuli tomu sem nejel none? Obcas utrousil nejakou duchaplnou poznamku, treba „this song is about fucking“ před pisni „do it again“, atd...
Po odehrani vulgarni ery dosla rada na pridavky z predchozi placky, konkretne „no one knows“, „Songs for the dead“ - coz bylo asi nejlepsi z celeko koncertu – TEN BICMEN JE FUCKT BOREC !!, „go with the flow“, „do it again“ a„song for the dead“. Zadne dlouhe cavyky, jenom „Thanx everybody“ a smitec. Proste profici.
Co se tehle kapely tyce, libila se mi od zacatku. Nejprve jsem slysel zminovane „Songs for the deaf“ , coz je narez (a na bici hostuje Dave Grohl, coz vsak vykon soucasneho pokerovaneho nabouchance, ktery do skopku reze jak smyslu zbaveny nijak nesnizuje) jaxvine. Pak jsem si obstaral zbyla alba (z nichz jsou vyborna vsechna az na „Lullabies to parralyze“). A Kyuss, ze kterych vznikli jsou taky super, i kdyz je to jeste vic garage.
Takovy postreh:
V australske „Mlade fronte“ - Daily Telegraphu probehla nasledujici anketa mezi lidmi:
Jsou politici placeni prilis mnoho?
Russell, 52: Ne. Potrebujete pritahnout dobre lidi. Pokud je budete platit pakatelem, pritahnete odpad.
Wendy, 60: Jiste ze ne. Znam lidi mladsiho veku kteri berou dvakrat i vickrat tolik.
Kirsten, 23: To zavisi na tom, jak tezcepracujici dany politik je. Nemeli by brat malo.
Sally, 27: Nerekla bych. Myslim ze politici pracuji velmi tezce.
Tak me jentak napadlo, jak by asi podobna anketa dopadla u nas. HA HA HA!!!
Minuly tyden jsem byl s flatmatem a jeho kamosem na vylete (konecne) v Australian reptile parku, ktery je asi 100 km od Sydney, takze sem dam zasejc naky fotky. Ja vim, tech fotek tady fuckt moc nejni pac ja netaham fotak a navic je to celkem shit. Ale ten park byl zajimavej. Meli tam nejvetsiho krokouse v NSW (6metrovy hovado), hafo hadu, zelv, pavouku, klokanu, tasmanskych certu, jesterek, chameleonu...
Stravili jsme tam asi 5 hodin, protoze to jednak bylo velky a jednak to zahrnovalo takove pulhodinove ukazky a povidani. Taxme odjizdeli s hrejivym pocitem (ze okolo Sydney zije asi 5 druhu smrtelne jedovatych hadu a 2 druhy pavouku) na Newcastle (asi 160 km severne). Tam jsme dorazili v 10 vecer, kratce povecereli a ja pak skocil na posledni vlak do Sydney, pac jsem musel druhy den vstavat. Oni jeli az do Port Macquarie, coz je nakych 300 severne.
úterý 11. března 2008
Finnegans wake !
Jaxem tudle nadaval na pocasi, tak musim rict, ze unor byl teda jako celkem na p..u, ale brezen je parada. Azuro, lajna slunnejch dnu dlouha jak Anzac parade.
Mno, ale k te skole. Narodnostni slozeni me nove tridy na jedne college na Haymarketu (cinska ctvrt) je nasledujici: 80% Indove a Nepalci (to si dovolim smesovat tady v blogu, v praxi to ale nezkousejte), 10% Indonesane, 5% iberoamericane (Salvador, Kolumbie, Peru), jedna korejka, polka, ceska a ja.
Na prvni hodine se nas ucitel Paul NARAIALANANANSANY (jiste - s tim by v zemi, kde pivo je „piss“, odpoledne je „arvo“ a dobry den je G`day asi neprezil, takze pouziva pouze“Sany“) zaptal na jmeno, jak dlouho tu jsme a na to, co by jsme udelali s balikem $.
Je zajimave, ze vetsina Indu odpovedela: „Ja bych se vratil zpatky do Indie, rozjet tam business“, nebo „Vratil bych se a pomohl sve zemi - je tam velka bida“. Jak maji silne pouto k „vlasti“ - to mne celkem prekvapilo,
Taky tu byl Mardi Gras - po tom sanfranciskem je tenhle nejvetsi na svete (festival gayu a lesbicek). A byl to tada mazec. Mel jsem sraza s kamoskou v Hyde parku a myslel si, ze tam v 9 vecer dojedu pres Oxford street -HA HA HA - BULLSHIT !! Cele City bylo naprosto narvane lidmi vsech nejruznejsich barev a pohlavi. A na bozskou dichotomii zapomente. Skoda, ze jsem nemel fotak, pac by to stalo za to. Samotny pruvod jsem nevidel, protoze tam bylo moc narvano, ale cele mesto tepalo az do rana takovou hustou, dekadentni dionyskou slavnosti, jak ve starem Recku (teda takhle upe ne, ale vite jak to myslim). Tady krome legalniho manzelstvi stejnych pohlavi se treba v "normalnich" manzelstvich dohadujou, ktery pujde na materskou - chteji oba.
Este k tem cockroachum (svabum) - normalne verim tomu, ze kdyby byla nejaka vysoka radiace, tak tady vznikne potkani a svabi planeta. Protoze normalne si jako chci ohrat jidlo v mikrovlnce, a hele ho! Tovize tam je! Tak tam dam to jidlo a rychle zavru dvirka mikrovlnky, aby nestih utyct (pac cockroachove jsou pekelne rychli - normalne ho nechytnes) a schvalne nastavim ohrev na "max high" a na 4 minuty. Rikam si - kamo, kremace vlnama. Ale ne! Frajer vybeh ven! TVL! To je mazec!
úterý 19. února 2008
Koncert Sonic Youth
a musim rict, ze to byl narez ! Jeste ted mi nektere skladby zni v hlave ! Bomba !
Kapela je ted na turne po Australii a v Sydney hrala v pondeli a v utery v Enmore theatre ( http://www.enmoretheatre.com.au/ ), ktere je ve ctvrti Newtown, takove volnomyslenkarske universitni ctvrti, kde je hafo antikvariatu, ruznych kavaren etcetera. Koncert zacinal v 8, tedy predkapela, jejiz jmeno si nepamatuju (ale hrali takeover tuctovej I kdyz udernej rokec). Hlavni akteri zacali otvirakem “Teen age riot”, po niz nasledovaly vsechny skladby vcetne uderne “the sprawl”, noisove “hey Toni” ci nostalgicke
“candle”. Kapela prehrala cele sve “nejslavnejsi” (I kdyz podle mne ne nejlepsi) album “daydream nation”, vcetne pridavku z alba “Goo” - pecku “kool thing”.
Je neuveritelne, kolik energie do toho davali, navic potom, co se to cele museli naucit hrat znova (album vyslo v r.1988), jak semcet v nejakem rozhovoru s T. Moorem.
Jakoby nejen tady, ale I v Evrope probihala nejaka nova vlna, anebo se mi to jenom zda? Jak v obleceni, tak v hudbe, to se naposledy delo v 90. letech stoleti v USA. Jakoby znovuzrod “indie”, “alternativy”. Asi to bude ale spis moda.
Mozna je toho vedlejsim produktem zvyseny zajem o kapelu Joy division, ktera v dobe, kdy se hudba delala jeste kvuli hudbe zrovna byla na piedestalu britske sceny. Jejich temna, uderna muzika rozvirila vody reziserskych snah jednak u Antona Corbijna (fotograf a reziser) k natoceni filmu ‘Control”, ktery je hranym zivocichopisem Iana Curtise, jednak u Granta Gee (taky rejza - navic soucasnik kapely). Oba filmy jsou reminiscenci nejen kapely, ale hlavne slavne Manchesterske sceny prelomu 70./80. let. Prvni je spise vypravny, vypravujici pribeh se zapletkou a minimem orig. materialu (coz mu vsak neubira na kvalite).
Druhy je dokument poskladany ze vstupu zbylych clenu kapely - nynejsich New Order - a roadies + originalnich a archivinich materialu.
Oba stoji za to, I kdyz mne se vic libil ten druhy - je tam videl ten bezutesny, postindustrialni Manchester, v jehoz vetrnych panelacich vznikla jedina dve alba - “unknown pleasures” a “closer”, predtim, nez se Ian Curtis ve 22 letech obesil.
Nevim, jestli by takova muzika vznikla tady - na to jsou tu lidi prilis v pohode, aby vytvorili neco tak zavazneho .
Co ale stoji za to, to je aboriginalske Didgeridoo, to jsem sel takhle po Circular Quay a videl a slysel jsem, co tam ti aboriginalove hraji. Ja vim, je to pro turisty a jakoze show, ale musim rict, ze si to ti chlapici celkem davaj. Jako pozadi ma pustenej nejakej rytmus a melodii a on sedi a improvise do toho. Stoji to za to.
Je to jak z jineho sveta - a ono taky je - vdyt velka aboriginalska uzemi na severu zeme (hlavne v Arnhemlandu) si vyzaduji nemale investice governmentu. Mimojine treba proto, ze podle tradicni viry když nekdo umre, jeho jméno se prestane používat a místo úmrtí už jeho rodina nikdy nenavštíví, protože tam jsou zlí duchové, kterí smrt zavinili. Pri autonehodách na silnici, jež jediná vede stovky kilometru pres jejich území, to znamená prekážku pro široký pocet príbuzných - vláda pro ne tedy zrizuje objíždky, coz v tak odlehle p....i, ehm, oblasti stoji miliony $.
Taky by mne zajimalo, jak se zije v Perthu - nejodlehlejsim meste 100000+ na svete. Kamoska, ktera tam ma cast rodiny je Perthem nadsena, pry Perth zaziva v poslednich letech boom diky obrovskemu nerostnemu bohatstvi WA. Taky je to druhe nejdrazsi mesto Australie (po Sydney). Jini zase rikaji, ze je to dira - no tak alespon boom zazivajici dira. Pocasi tam ale maji lepsi nez tady - porad slunce a 35+ (v lete). Ja jsem si myslel, ze tady bude porad svitit slunce - 300 dni v roce - HA HA HA - to je peknej bullshit. Destivejsi leto, nez je tady, jsem jeste nezazil, ale ozici rikaj, ze je to vyjimka, ze tohle dlouho nebylo. Tak jim teda jako verim. Dokonce jsem slysel zensky v obchode stezovat si -“Where`s that fuckin` beach weather“?
Puvodne jsem se snazil tomu desti nejak branit - ruzne konfigurace igelitek rozprostrene po tele, coz melo spolu s botama a bundou zabranit desti. HAHAHA ! Nema to fuckin` zadnej vyznam, navic na kole bez blatniku. Uz jezdim v sandalech, kratasech a triku. Kolo navic v desti nebrzdi, coz vytvari zejmena na krizovatkach celkem bizarni situace. Obcas je totiz problem pocitat s 30metrovou brzdnou drahou dopredu ne.
Ale ted uz je zase hezky.
středa 16. ledna 2008
OSA REYKJAVIK, OSLO, TOKIO ?
Prestoze je Australie po USA nejvetsim znecistovatelem zivotniho prostredi na osobu, je aktivni v boji proti japonskym verlybarskym korporacim, ktere jsou bohate dotovany japonskou vladou.
V poslednich tydnech byl kolem toho docela poprask. Japonsko na natlak Australie a ostatnich zemi upustilo od lovu jednoho druhu verlyby – Humbacka ( Keporkak), dal ale pokracuje v ilegalnim loveni ostatnich druhu, jako je plejtvak maly a mysok.
Oduvodnuje to udajnymi vedeckymi ucely – a ted se podrzte – podle Japoncu je pry nutne vylovit 950 verlyb rocne na vedecke ucely. A to co po tomto „vyzkumu” zbyde – rozumej ty tuny masa – putuji na pulty obchodu, coz je vysmech. www.reflex.cz/Clanek30408.html
Ale s tim znecistovanim, soucasny novy environment minister P. Garett planuje od pristiho roku zakazat igelitky. Ja s tim souhlasim, protoze si nemyslim, ze je nutne kazdou 2$ p******u obalovat tremi vrstvami igelitu. Maji je pry nahradit platene tasky, ktere jsou recyklovatelne (treba v Coles nebo Woolworth). Diskuze na toto tema probiha i v CR – viz www.reflex.cz.
Co se moji situace tyce, ohrozen uz si nepripadam. Kdo zna druhy dil „Wang dang American slangu” „Wang dang American thang”, tak ten zacina tim jak Sidney a Fred leti z USA do Prahy zacit novy zivot. Fred ma porad obavy, ze je to jako blbost, ale Sidney ho nakonec prekeca a leti. Tady je jejich rozhovor hned po priletu:
Fred: „This is where the struggle begins, Sid”
Sidney: “I know, I feel it too. But lets think of it as a game. We both feel afraid, but lets be above the fear and consider this a game. So, what do you need in order to win this part of the game?”
Fred: “A place for my stuff”
Sidney: “And if you had no stuff?”
Fred: “A place for me to sleep”
Sidney: “Exactly Fred. Since we humas have begun thinking, our first thoughts were probably about two things: food and shelter. The third thing was sex, but not until we had a full belly and a bed. Fred, lets try to enjoy this feeling of needing food and shelter, this cave man fear. O.K., bend over a little and try to look like a primitive man, then repeat after me: “Unga, food, unga, shelter.”
Fred: “Sidney, this is not funny, we are really in deep shit, I am beginning to wish I had not listened to you, this is crazy. What the hell are we going to do ? What the hell are we doing here?”
Sidney: “First, we are going to enjoy our fear. So, do your best to look and feel like a cave man.”
Fred: “That is stupid , Sidney, how is that going to help anything?”
Sidney: ”Its fun, just try it.”
Fred: “Oh, all right, if it will make you happy, but this is stupid (he bends over). How is this ?
Sidney: “Good, now say, “Unga fooood, unga shelter”. And try to think like a primitive man”.
Fred: “Unga, food, unga, shelter”.
Sidney: “O.K., good, but try to say it more like a cave man”.
Fred and Sidney: “Unga, food, unga, shelter, unga, food, unga, shelter.”
Sidney: “Very good, Fred, but stop because there is a policeman behind you and he is looking at us like we are dangerous.”
Fred: “I told you it was stupid to act like an ape. Is he coming over here or not?”
Sidney: “No, but relax, would you? I doubt if it is illegal in this country to behave like an ape. The communists have been doing it for years. Shall we go?”
Fred: “Go? Go where?”
Jako bych mel v sobe kus Freda, ale Sidney nakonec vitezi.
Ale to je minulost. Konecne jsem vyridil visa a skolu. Behem minulych dvou tydnu jsem zaplatil skolu (1.term + depozit UNI) –1750$, pojisteni OSHC na rok –350$ + poplatek immigracnimu za prodlouzeni visa – 430$. Celkem tedy 2530$. Ale ulevilo se mi, protoze visa jsem dostal hned a do roku 2011. Tzn., ze vsechny velke vydaje jsou uz na nejakou dobu uhrazeny a do budoucna snad i neco usetrim. Dalsi vydaj bude az za 3 mesice skola, dalsi term (1250$), ale jeste mam mesic prazdniny.
Tak ted, kdyz se vratili flatmati, je nas v tom malem byte zase hafo. Jeden byl 3 tydny na Zelandu, druhy v NSW+Victorii a treti v Tasmanii. Jenom ja a posledni mate jsme zustali tady v Kensingtonu, na rohu dopravni tepny Anzac parade a Todman avenue, u benzinky, coz je vyhoda – nafouknes tam kolo.
neděle 30. prosince 2007
3 months later
Tak to vypada, ze tady konecne zacalo leto - aby ne - gdyt je konec roku, mnone? Posledni tyden je 30+, takze parada. Zdejsi slunce ma silu jaxvine! Jeden typek
za Saudske Arabie se nechal slyset, ze prej u nich je normalne treba 45C - to ze je
normalka, ale ze tam prej to slunce nema takovou silu, jako kdyz je tady 25C. Asi nekeca, protoze tady nad Australii ye velka ozonova dira. Heh.
Libi se mi zdejsi zpusob zbavovani se ruznych veci (treba nabytku, kola, elektroniky).
Potrebujete vybavit byt? Na IKEU zapomente, na Europa Mobel taky, vse najdete na ulici.
Dokonce jsem slysel o chlapkovi, kterej se tim zivi - reknete mu treba, ze chcete vybavit byt do modra a do mesice to mate - proste prosmejdi mesto dodavkou. Ja uz jsem
dotah mikrovlnku, zidli a nosic na kolo. Zrovna v nasi ctvrti se ted objevil zanovni
gauc, ale na kole ho domu asi nedotahnu..
Pokousel jsem se sehnat Pasternakova dr. Zhivago a musel jsem pro nej az na Bondi
Junction, po tom, co jsem prolezl 15 knihkupectvi v City. Dokonce to v pulce z nich
ani neznali! Tak tenhle problem bych v Praze, nebo Evrope vubec nemel.
Proste jinej krav, jinej mrav.
Jak je konecne hezky, da se plavat v mori, coz ma nekolik vyhod. 1)je to zdarma 2)
je to zdravejsi (bez Cl) 3) pod vami je ponekud zajimavejsi scenerie nez bile a cerne
dlazdicky. No fuckt, prekvapilo mne, ze je tu docela cista voda a hafo velkych
ryb (aspon na dva talire). Ja teda jezdim na Clovelly nebo na Coogee, ale casem
chci testnout Maroubru, ktera je o neco jizneji.
Chtel jsem sem hodit naky fotky z Taronga Zoo, kde jsem byl pred tejdnem, ale
nevim jaxem hodit galerii, takze je pridam nekdy pozdeji jednotlive. Protoze tady je pripojeni celkem na ...., tak pockam, az budou mit otevrenej kancl.
pondělí 26. listopadu 2007
2 months later..
