Vzhledem k tomuhle masivnimu eventu, ktery se konal behem 5ti dnu tady v Sydney
jsem se rozhodl to trochu popsat.
Bydlim na Anzac parade, coz je vlastene dopravni tepna na jih od City, ktera protina ctvrti
Surry hills, kensington, randwick, kingsford, atd.
Ja budlim v kensingtonu primo naproti dostihovemu zavodisti, kde byl ten nejvetsi sraz.
Cely tyden tady bylo hafo lidi, cele City uzavrene pro dopravu, nejezdily autobusy,
vsude helikoptery.
Mladi katolici, kterych do Sydney prijelo 300.000 jen na tenhle event, spaly ve stanech vsude
po meste - v parcich, na parkovistich u benzinek, v backpackerech..
Hehe, australskej prime minister Rudd mel projev v Darling harbouru jako na pocest
papeze and so on. Projevu bylo vice - jak je dobre se sejit vsichni pospolu, jak nas vira spasi
(coz ma recht) a jak je to fuckt dulezitej event. Mel projev v anglictine, francouzstine, spanelstine, nemcine......po nemz vzdycky nasledoval aplaus. Kdyz tu nahle skoncil projev v korejstine,
nasledovalo ticho. Proc asi
Vtipne je, ze navzdory tomu, ze byl problem se nekam dostat dokonce i na kole (!), rekl bych,
ze ctvrt mega lidi bude chodit do restaurace, na party...
Ale nic takoveho. Zavrene ulice zely plnotou, ale puby a shopy prazdnotou. Pro katoliky bylo
jidlo zdarma, doprava zdarma.... Obchodnici pocitaji ztraty. Katolici neplati dane.
Cela tahle sranda vysla Australskej goverment (=dane platici lidi, coz ja nejsem) na cca
$50.000 000 ( 7,5 miliardy kc).
OK, tak jsem to teda trochu pofuckoval, ale zase on the other hand musim rict, ze atmoska
v City, kdyz jsem tam byl pred par dny byla jakoze super. Proudy lidi marchovaly +- ve skupinkach s
vlajkama. A nejen z bohatych zemi jako evropske zeme, USA, Kanada..., ale treba i z takovejch
p****i, jako je Mosambik, Nigerie, Kolumbie - proste odevsad
Ta cirkev jim snad da naky prispevky, neverim tomu, ze by si borec z Gabonu spolu
s 30ti kamosema mohl dovolit jet za Popem do Sydney (teda pokud nema brachu dicktatora ;0)
Ale je to business - normalne katosi dostanou vouchery do Meka - za jeden Bigmac 2 cheeseburgery gratis - coz je vlastne - v dnesni globalisovane spolecnosti - v tomhle stoleti - ehhrmm - takova oplatka, mnone ?
pátek 8. srpna 2008
World Youth day
sobota 12. července 2008
Postrehy 2
Prevedu -li to do prvni osoby, vim, ze svou situaci vytvarim.
Tady a ted. Kazdy pocit, myslenka, vse je tvurci.
Tak. Moji situaci jsem vytvoril tak, ze jsem tady porad rad,
citim, ze tak nejak vic "ziju", ale ma to sva ale.
1) VETAB (The NSW Vocational Education and Training Accreditation Board) - coz je takova
vladni vetev pro kontrolu Sydneyskych colleges zrovna dela staru na skolach.
Proste immigracni chodi po skolach a kontroluji dochazku, vysledky a - coz je nejhorsi -
nas studenty. Ja jsem na sve SCBIT zrovna uspesne ukoncil 2. term (studijni obdobi v delce 10 tydnu) z osmi, kdyz tu nahle takhle jdu posledni hodinu okolo nastenky.
Na te stoji "Pro studenty Advanced diploma of Business menime rozvrh. Budete ve skole 3 krat
tydne po 6 ti hodinach" A mate na vyber. Budto mate vyuku odpoledne (od 3-9 vecer), nebo rano (od 8-2).
Takze tohle me celkem nasralo. Dotedka jsem tam chodil od 5;30 do 9;30 a to jsem jentaktak
stihal. Pikantni na tom je, ze kdo rychleji zaplati, ten bude mit volbu vecerni, nebo ranni vyuky.
V pondeli tam po praci pomazu a vyplaznu $1250, abych byl mezi prvnimi 45.
A stejne, i kdyz to vyjde, muzu byt ve skole nejdriv v5 !
2) Sef, u ktereho uz delam 6 tydnu na stavbe mi zaplatil prvni tyden. Od te doby jsem od nej obdrzel dva seky, ktere jsem s radosti donesl do banky, aby mi za 2 dny prisly neplatne.
Od te doby se neukazal. Pripominam, ze tady se vse plati po tydnu, ne jako v Evrope.
Vzhledem k nutnosti zaplaceni skoly mi pristi tyden uz proste MUSI zaplatit.
Nemit druhou praci, tak nemam ani na najem. Diky bohu - mam druhou praci!
To jsou takove dva body, ktere se holt tedkon objevily. Ja premyslim totiz tak,
ze pro mne je tady dulezite tu skolu dodelat, abych mel splnenou podminku
ukoncenych dvou let studia v Australii, kdyz bych pak chtel zadat o PR (residentura).
K te musite mimojine mit tohle + minimalne bakalare.
Udelam co to da, abych tu skolu spolu s bakalarem udelal tady, kdyz se mi to
nepodari (cena te nejlevnejsi university je $8000 za semester = 120000 kc),
pojedu si udelat bakalare domu. Plan mam takovy:
Ukoncit ty dva roky tady a zkusit UNI, nebo ukoncit dva roky tady a
udelat si bakalare doma.
Mame noveho spolubydliciho - konecne OZIK! Jo!
David je z Victorie, je mu pres 40 a dela personalniho trenera.
Jel si sem udelat nakej kurz a dela celkem v pohode praci.
Proste cvici s business lidma v CBD v gymu nebo je za pultem
v posilce. Je to sportovni fanda, coz je OK, ale nechapu, jak ho
muze bavit koukat v televizi 3 hodiny na Tour de France ;-)
Je to klasickej Ozi a ucim se od nej australskej slang, australsky.
Protoze australstina ma sva specificka vyraziva (Fear-din-kom?),
casem sem hodim slovnik, kterej si vedu, a budu ho aktualizovat.
Zatim toho tam moc nemam, pac jsem celkem busy, ale narusta to.
Cili, kdyz to tak shrnu, uz to nejni jenom JUPI, ale obcas se to sere. (Ja to seru).
Je to tady obrovska skola. Vztahy s lidmi pocinaje, varenim vecere probihaje,
v letu na kole na vlak konce. A do toho nam prijede papez. Prosim pekne, doufam ze
mu nebude zima, kdyz tu nejni to topeni. Sice si v K-martu muze koupit za $15 primotop
na ohrani rukou, ale ten mu sezere hafo energie a pak mu nebude svitit svicen.
Kterej jednak neni sedmiramenny, jednak urco nejni voskovy. Vzdyt Apple launchnul
I-phone, taxi myslite, ze papezi svitej porad voskovyma svicnama? V ere globalizace?
Ve 21. stoleti?
středa 18. června 2008
Postrehy
"No, to ta Marie Curie, ta jak nasla ve Smolinci radio v kovovym
stavu" :-)
Nebo si muzete vzit na golfovou hul v Australii WD40 - takovy
ten multifuckcni sprej na mazani. Ale fuckt - normalne na ty plechovce
je navod k pouziti se trema obrazka, na co to jakoze muzete pouzit -
tak teda na dvere, na auto a na golfove hole.
Uff - no to se mi ulevilo, ze mi nezrezne golfova hul :-) - tohle je typicka "Ozikovina"
Normalne zrovna dneska takhle delame strechu na jednom baraku ve Vaucluse (coz
je takove Sydneyske Beverly hills, Orechovka, Saint-Germain-des-pres) a kecam
s kamosem kterej stoji zady k oceanu, takze za nim vidim najednou ve vode (celkem
blizko cliffu) takovy psouky ve vode!
Mno jo! Moje prvni velryby! Teda oukej - nejsem japonec - takze nejsou moe -ale mazec!
Vidim vodotrysky, jak vyfuckujou vzduch a placaj tema obrima ploutvema.
Sice neskakaly, ale to stejne delaj spis mladata, ktery se teprf budou rodit more ne?
Ty velryby tahnou presne stejnou trasou jako vloni (a predloni) - ehm, teda pokud
je po ceste nesejme naka japonska lod na vedecky ucely :9
U Frazer Islandu (nejvetsi pisecnej ostrov na svete v jiznim Queenslandu) se zastavej
a vyklopej mladata. Pak tam zevlujou v teplych vodach, pac u Antarktidy je na ne
ted moc kosa. Porodej mladata a tahnou zase zpatky na jih.
Mel jsem kliku, ze jsem je videl - navic jsme tam meli takovej ten pristroj jak
pouzivaj zememerici - na trojnozce s dalekohledem - takze jsme je videli fuckt
detailne!!
To uz bylo po tom, co odesli po 3 hodinach prace 2 korejci (tilers), kterym vubec nevadilo,
ze delaj koupelnu v uplne jinym baraku nez maj..
Nebo jako uklizec Wayne, kterej si da po 10tihodinove nocni sichte v 7 rano snidani
z automatu a jde
se domu vyspat :-)
Byly jsem nedavno delat naky stage ve Fox studios v Randwicku a zrovna tam probihal
casting na "Wolverina". Jakoze americka armada v obdobi obc. valky.
Asi 40 chlapu v uniformach a s musketama.
Amik, co jim velel: "Charge rifles ! Half cock, ready, full cock ! - I`am just thinking about tonight"
Jak rikal Henry Miller, Evropa nikdy nemela tu svobodnou, zdravou dusi, kterou ma Australie
nebo USA, CAN. Evropa je vice umelecka a zamyslena.
středa 7. května 2008
Po pul roce v Sydney
Cas leti jako bumerang, rekl bych, ze jsem tady tak 2/3 mesice. Prvni byl jednoznacne ramadan.
Inu penez moc nebylo..
Stalo (stoji) to za to? Jednoznacne musim rict, ze 100% ano. Neni to o pohodli, ale o dobrodruzstvi. Sam si varim, peru, platim najem, schanim/ztracim praci, platim skolu!
Ucim se konecne byt samostatny a dospely! Muhehe. Honzikova cesta (do prace a do skoly:-)
A nenudim se. Mam pocit, ze muzu dokazat vic, nez jsem si myslel v CR.
Kazda cesta kolem kamkoliv je o tom, jestli tam dojedu. Tak treba predevcirem rano prsi jak
nekde v Darwinu, sednu na kolo a nekde v puli cesty ten nevabny a nahly zvuk zadni duse "psssssss". FUCK AND SHIT BLOODY HELL - I LISTEN MYSELF TO YELL.
Tak kolo cvaknu k nejblizsi lampe a bezim v zabkach (cos zrovna nejsou tretry) bos na vlak,
kterej ujede.
Inu, doma jsem do prace jezdil ponekud plynuleji.
Musim zaklepat, ze zadny uraz se dikybohu neprihodil. Nesmi.
Zdravotnictvi v Australii nema totiz zrovna dobrou povest, Uz nekolikrat jsem videl ve zpravach pripady smrti lidi, kteri proste umreli v cekarne. Vykrvaceli.
Jeden znamy byl na operaci kolene a pri ceste na sal s doktory smlouval o cenu (!).
Co tu ovsem neni, to je takova ta ceska melancholie. Trochu smutna zasnenost, ktera je nam stredoevropanum vlastni. Nebo ne?
Porad delam tu stejnou praci, porad s ni chci skoncit, porad tam mrznu.
Jak jsem nekde cetl: "Obcas delame veci, ktere se nam nelibi, se kterymi nesouhlasime a vime to, ale nemame dost energie na to, zmenit to" Nebo ne?
Nekdy jsem busy, jako treba tento tyden (konec v jedne praci o pulnoci, zacatek druhe ve 3 rano), ale nekdy delam treba jen dva dny v tydnu, coz neni zrovna moc. Vyzit se sice da, ale na nejake cestovatelske dobrodruzstvi to nejni. To tak mozna o Vanocich.
Ve skole, na kterou "chodim" mame zrovna termbreak, prave jsme ukoncili 1. term. To, jestli jsem passnul nebo ne se dozvim po 3 tydnech druheho termu, samozrejme potom, co zaplatim 1250AUD (19000kC na dva mesice). Proste serioznejsi to bejt nemuze.
K dalsim zmenam oproti zivotu doma patri to, ze tady chodim vic mezi lidi a parit. V baru, kde obcas delam pingla mam workmata - ozika - kterej je neuveritelnej paran.
Kazdej tyden je u nej doma "houseparty" (taky jsem si myslel, ze to ma neco spolecneho s house music). Zatim jsem byl 3* u nej, kde bylo dalsich 50 lidi!! Naposled jsme vyrazili okolo pulnoci
na Coogee do "Palace", coz byla parba. Sice hudba celkem nic moc, ale paril jsem jaxvine.
Doma jsem se nejak nedokazal odvazat - teda pokud jsem nebyl pod vlivem ilegalnich substanci - tady to ale zvladam.
Bude to taky tim, ze rodinu a zazemi tady nemam a mit pratele je hodne dulezity. Ja jsem od prirody spise introvert, coz tady ale nejde. Proste je potreba navazovat vztahy a pecovat o ne.
Coz vzhledem ke koncentraci zenskych ze vsech moznych prdeli sveta nejde ani moc tezko..
Nejzajimavejsi jsou korejky, japonky a brazilky.
Zacal jsem taky navstevovat kurzy latinskeho tance - vcera jsem byl poprve. Jasne ze pristi tyden se prihlasim do celostatni souteze "So you think you can dance", neco jako ceska superstar, akorat se tam tancuje.
Cheers, mate!!
úterý 1. dubna 2008
Koncert Queens of the stone age
No jo, v patek 28.3 tady hrala tahle squela kalifornska grupa. A byl to narez. Z jejich hudby není az na vyjimky citit kalifornska pohoda RHCHP a bude to mozna polohou. V muzice QOTSA je slyset blizkost mexicke hranice. Tam teda pohoda rozhodne nejni. Riffy jsou tezke jak panely hranicni zdi, vliv Mexika je zrejmy. Tijuansky zfetovany karneval prijel do surfarskeho San Diega. Riffy jsou nemilosrdne, basa mlaska a Hommeho frackovsky suverenni projev tomu nasazuje korunu. Taxemse tam vydal.
A taky to bylo vyvrcholeni celkem hektickeho dne. Fpatek rano jsem si vstal ve 4.30, abych byl na 6 fpraci (do prace jezdim hodinu vlakem, ktomu ¼ hodiny na nadrazi). Taxe to nak stihlo, takze mazu do skoly, abych stihnul první assignement, pac je pulka termu. Škola zacala v 5.30 a program byl takovej, ze ten test budem psat do 9.30. Asi si laskavy ctenar dokaze predstavit efektivitu prace mozkovych zavitu , navíc jste-li v plne tride Indu, doslova v oparu jazyku „Hindi“ a „Punjabi“. No ale taxem to nak zmochtal, odevzdal pozadovade 4a4 a vysmahnul odtamtad. Seru si to takhle skolem na Town hall (pac jsem nechtel je do North Sydney na kole i pres Red bull, co jsem do sebe razem kopnul. Navic ta kridla nak nefungujou ;') na vlak. Když jsem po vybehnuti a sebehnuti nekolika schodu prozkoumal neco nastupist a nasel konecne to spravne, vlak ujel – SHIT! Jelikoz koncik zacinal v8 a bylo 9.15, zacal jsem si rikat, ze bych tam uz teda jako celkem moh dorazit ne.
Ale pak uz to slo rychle. Citirailem na Milsons point, pak uz je to blizko.
Dorazil jsem do haly o neco mensi nez T-Mobile arena a pohltil me dost ohulenej zvuk nake predkapely, jejiz jmeno neznam. Oxidoval jsem tam asi pul hodky, a pak to zaclo.
Na podium se za aplausu zacali objevovat clenove bandu, kdyz prisel frontman Josh Homme, aplaus jeste vzrostl. Byli na turne po vydani sve zatím poslední desky „Era Vulgaris“, která je vyborna, ale kvalit debutu ani „Songs for the deaf“ podle me nedosahuje. Po otviraku „3`s and 7`s“
nasledovala lehce psychoidni „Battery acid“, „I am a designer“, squele unavena „Into the hollow“,
vyborna hitovka, která ma navíc dobry videoklip „Make it with chu“, „misfit love“, „river in the road“, vyborna, s kulometnymi bicimi a zajimavymi aranzemi„run pig run“, „running joke“, energicka „sick sick sick“, „suture up your future“ a „turning on the screw“. Josh moc vyrecny nebyl, ale kvuli tomu sem nejel none? Obcas utrousil nejakou duchaplnou poznamku, treba „this song is about fucking“ před pisni „do it again“, atd...
Po odehrani vulgarni ery dosla rada na pridavky z predchozi placky, konkretne „no one knows“, „Songs for the dead“ - coz bylo asi nejlepsi z celeko koncertu – TEN BICMEN JE FUCKT BOREC !!, „go with the flow“, „do it again“ a„song for the dead“. Zadne dlouhe cavyky, jenom „Thanx everybody“ a smitec. Proste profici.
Co se tehle kapely tyce, libila se mi od zacatku. Nejprve jsem slysel zminovane „Songs for the deaf“ , coz je narez (a na bici hostuje Dave Grohl, coz vsak vykon soucasneho pokerovaneho nabouchance, ktery do skopku reze jak smyslu zbaveny nijak nesnizuje) jaxvine. Pak jsem si obstaral zbyla alba (z nichz jsou vyborna vsechna az na „Lullabies to parralyze“). A Kyuss, ze kterych vznikli jsou taky super, i kdyz je to jeste vic garage.
Takovy postreh:
V australske „Mlade fronte“ - Daily Telegraphu probehla nasledujici anketa mezi lidmi:
Jsou politici placeni prilis mnoho?
Russell, 52: Ne. Potrebujete pritahnout dobre lidi. Pokud je budete platit pakatelem, pritahnete odpad.
Wendy, 60: Jiste ze ne. Znam lidi mladsiho veku kteri berou dvakrat i vickrat tolik.
Kirsten, 23: To zavisi na tom, jak tezcepracujici dany politik je. Nemeli by brat malo.
Sally, 27: Nerekla bych. Myslim ze politici pracuji velmi tezce.
Tak me jentak napadlo, jak by asi podobna anketa dopadla u nas. HA HA HA!!!
Minuly tyden jsem byl s flatmatem a jeho kamosem na vylete (konecne) v Australian reptile parku, ktery je asi 100 km od Sydney, takze sem dam zasejc naky fotky. Ja vim, tech fotek tady fuckt moc nejni pac ja netaham fotak a navic je to celkem shit. Ale ten park byl zajimavej. Meli tam nejvetsiho krokouse v NSW (6metrovy hovado), hafo hadu, zelv, pavouku, klokanu, tasmanskych certu, jesterek, chameleonu...
Stravili jsme tam asi 5 hodin, protoze to jednak bylo velky a jednak to zahrnovalo takove pulhodinove ukazky a povidani. Taxme odjizdeli s hrejivym pocitem (ze okolo Sydney zije asi 5 druhu smrtelne jedovatych hadu a 2 druhy pavouku) na Newcastle (asi 160 km severne). Tam jsme dorazili v 10 vecer, kratce povecereli a ja pak skocil na posledni vlak do Sydney, pac jsem musel druhy den vstavat. Oni jeli az do Port Macquarie, coz je nakych 300 severne.
úterý 11. března 2008
Finnegans wake !
Jaxem tudle nadaval na pocasi, tak musim rict, ze unor byl teda jako celkem na p..u, ale brezen je parada. Azuro, lajna slunnejch dnu dlouha jak Anzac parade.
Mno, ale k te skole. Narodnostni slozeni me nove tridy na jedne college na Haymarketu (cinska ctvrt) je nasledujici: 80% Indove a Nepalci (to si dovolim smesovat tady v blogu, v praxi to ale nezkousejte), 10% Indonesane, 5% iberoamericane (Salvador, Kolumbie, Peru), jedna korejka, polka, ceska a ja.
Na prvni hodine se nas ucitel Paul NARAIALANANANSANY (jiste - s tim by v zemi, kde pivo je „piss“, odpoledne je „arvo“ a dobry den je G`day asi neprezil, takze pouziva pouze“Sany“) zaptal na jmeno, jak dlouho tu jsme a na to, co by jsme udelali s balikem $.
Je zajimave, ze vetsina Indu odpovedela: „Ja bych se vratil zpatky do Indie, rozjet tam business“, nebo „Vratil bych se a pomohl sve zemi - je tam velka bida“. Jak maji silne pouto k „vlasti“ - to mne celkem prekvapilo,
Taky tu byl Mardi Gras - po tom sanfranciskem je tenhle nejvetsi na svete (festival gayu a lesbicek). A byl to tada mazec. Mel jsem sraza s kamoskou v Hyde parku a myslel si, ze tam v 9 vecer dojedu pres Oxford street -HA HA HA - BULLSHIT !! Cele City bylo naprosto narvane lidmi vsech nejruznejsich barev a pohlavi. A na bozskou dichotomii zapomente. Skoda, ze jsem nemel fotak, pac by to stalo za to. Samotny pruvod jsem nevidel, protoze tam bylo moc narvano, ale cele mesto tepalo az do rana takovou hustou, dekadentni dionyskou slavnosti, jak ve starem Recku (teda takhle upe ne, ale vite jak to myslim). Tady krome legalniho manzelstvi stejnych pohlavi se treba v "normalnich" manzelstvich dohadujou, ktery pujde na materskou - chteji oba.
Este k tem cockroachum (svabum) - normalne verim tomu, ze kdyby byla nejaka vysoka radiace, tak tady vznikne potkani a svabi planeta. Protoze normalne si jako chci ohrat jidlo v mikrovlnce, a hele ho! Tovize tam je! Tak tam dam to jidlo a rychle zavru dvirka mikrovlnky, aby nestih utyct (pac cockroachove jsou pekelne rychli - normalne ho nechytnes) a schvalne nastavim ohrev na "max high" a na 4 minuty. Rikam si - kamo, kremace vlnama. Ale ne! Frajer vybeh ven! TVL! To je mazec!
úterý 19. února 2008
Koncert Sonic Youth
a musim rict, ze to byl narez ! Jeste ted mi nektere skladby zni v hlave ! Bomba !
Kapela je ted na turne po Australii a v Sydney hrala v pondeli a v utery v Enmore theatre ( http://www.enmoretheatre.com.au/ ), ktere je ve ctvrti Newtown, takove volnomyslenkarske universitni ctvrti, kde je hafo antikvariatu, ruznych kavaren etcetera. Koncert zacinal v 8, tedy predkapela, jejiz jmeno si nepamatuju (ale hrali takeover tuctovej I kdyz udernej rokec). Hlavni akteri zacali otvirakem “Teen age riot”, po niz nasledovaly vsechny skladby vcetne uderne “the sprawl”, noisove “hey Toni” ci nostalgicke
“candle”. Kapela prehrala cele sve “nejslavnejsi” (I kdyz podle mne ne nejlepsi) album “daydream nation”, vcetne pridavku z alba “Goo” - pecku “kool thing”.
Je neuveritelne, kolik energie do toho davali, navic potom, co se to cele museli naucit hrat znova (album vyslo v r.1988), jak semcet v nejakem rozhovoru s T. Moorem.
Jakoby nejen tady, ale I v Evrope probihala nejaka nova vlna, anebo se mi to jenom zda? Jak v obleceni, tak v hudbe, to se naposledy delo v 90. letech stoleti v USA. Jakoby znovuzrod “indie”, “alternativy”. Asi to bude ale spis moda.
Mozna je toho vedlejsim produktem zvyseny zajem o kapelu Joy division, ktera v dobe, kdy se hudba delala jeste kvuli hudbe zrovna byla na piedestalu britske sceny. Jejich temna, uderna muzika rozvirila vody reziserskych snah jednak u Antona Corbijna (fotograf a reziser) k natoceni filmu ‘Control”, ktery je hranym zivocichopisem Iana Curtise, jednak u Granta Gee (taky rejza - navic soucasnik kapely). Oba filmy jsou reminiscenci nejen kapely, ale hlavne slavne Manchesterske sceny prelomu 70./80. let. Prvni je spise vypravny, vypravujici pribeh se zapletkou a minimem orig. materialu (coz mu vsak neubira na kvalite).
Druhy je dokument poskladany ze vstupu zbylych clenu kapely - nynejsich New Order - a roadies + originalnich a archivinich materialu.
Oba stoji za to, I kdyz mne se vic libil ten druhy - je tam videl ten bezutesny, postindustrialni Manchester, v jehoz vetrnych panelacich vznikla jedina dve alba - “unknown pleasures” a “closer”, predtim, nez se Ian Curtis ve 22 letech obesil.
Nevim, jestli by takova muzika vznikla tady - na to jsou tu lidi prilis v pohode, aby vytvorili neco tak zavazneho .
Co ale stoji za to, to je aboriginalske Didgeridoo, to jsem sel takhle po Circular Quay a videl a slysel jsem, co tam ti aboriginalove hraji. Ja vim, je to pro turisty a jakoze show, ale musim rict, ze si to ti chlapici celkem davaj. Jako pozadi ma pustenej nejakej rytmus a melodii a on sedi a improvise do toho. Stoji to za to.
Je to jak z jineho sveta - a ono taky je - vdyt velka aboriginalska uzemi na severu zeme (hlavne v Arnhemlandu) si vyzaduji nemale investice governmentu. Mimojine treba proto, ze podle tradicni viry když nekdo umre, jeho jméno se prestane používat a místo úmrtí už jeho rodina nikdy nenavštíví, protože tam jsou zlí duchové, kterí smrt zavinili. Pri autonehodách na silnici, jež jediná vede stovky kilometru pres jejich území, to znamená prekážku pro široký pocet príbuzných - vláda pro ne tedy zrizuje objíždky, coz v tak odlehle p....i, ehm, oblasti stoji miliony $.
Taky by mne zajimalo, jak se zije v Perthu - nejodlehlejsim meste 100000+ na svete. Kamoska, ktera tam ma cast rodiny je Perthem nadsena, pry Perth zaziva v poslednich letech boom diky obrovskemu nerostnemu bohatstvi WA. Taky je to druhe nejdrazsi mesto Australie (po Sydney). Jini zase rikaji, ze je to dira - no tak alespon boom zazivajici dira. Pocasi tam ale maji lepsi nez tady - porad slunce a 35+ (v lete). Ja jsem si myslel, ze tady bude porad svitit slunce - 300 dni v roce - HA HA HA - to je peknej bullshit. Destivejsi leto, nez je tady, jsem jeste nezazil, ale ozici rikaj, ze je to vyjimka, ze tohle dlouho nebylo. Tak jim teda jako verim. Dokonce jsem slysel zensky v obchode stezovat si -“Where`s that fuckin` beach weather“?
Puvodne jsem se snazil tomu desti nejak branit - ruzne konfigurace igelitek rozprostrene po tele, coz melo spolu s botama a bundou zabranit desti. HAHAHA ! Nema to fuckin` zadnej vyznam, navic na kole bez blatniku. Uz jezdim v sandalech, kratasech a triku. Kolo navic v desti nebrzdi, coz vytvari zejmena na krizovatkach celkem bizarni situace. Obcas je totiz problem pocitat s 30metrovou brzdnou drahou dopredu ne.
Ale ted uz je zase hezky.
